5 najważniejszych informacji o trądziku różowatym

5 najważniejszych informacji o trądziku różowatym

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy, powstaje zazwyczaj na tle zaburzeń naczynioruchowych i ma podłoże genetyczne. Choroba polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych, które rozwijają się na podłożu łojotoku i zaburzeń naczyniowych.

Oto 5 najważniejszych informacji o trądziku różowatym:

  1. najczęściej dotyka osoby o jasnej karnacji i naczynkowej skórze. Częściej występuje u kobiet, jednak u mężczyzn choroba ma cięższy przebieg.
  2. przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzenia i wyciszenia objawów. Zaostrzenia wymagają przewlekłego stosowania leków i powodują uszkodzenie skóry oraz nasilenie objawów.
  3. przyjmuje cztery postacie, tj. teleangiektatyczno- rumieniowatą (rumień w środkowej części twarzy), grudkowo-krostkową (stały rumień, obrzęk twarzy, krostki i grudki w centralnej części twarzy), z dominacją zmian przerostowych (grudki, krosty, guzy i nierówna powierzchnia skóry twarzy) oraz oczną (pieczenie, kłucie i świąd oczu), a także jedną odmianę- ziarniniakowy trądzik różowaty.
  4. leczenie jest niełatwe i długotrwałe – stosuje się wiele preparatów przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i odnawiających barierę naskórkową. W przypadku postaci ocznej, dodatkowo wymagana jest opieka okulisty.
  5. potrzebna pomoc dermatologa – doświadczony lekarz ocenia zmiany występujące na twarzy i wdraża odpowiednie leczenie.

Lekarz dermatolog radzi: Skóra z trądzikiem różowatym wymaga specjalnej pielęgnacji, zaleca się stosowanie dermokosmetyków i unikanie detergentów syntetycznych. Wszelkie kosmetyki i leki zawierające substancje zapachowe wpływają drażniąco skórę z trądzikiem.”