Nieregularne miesiączkowanie

Nieregularne miesiączkowanie

Zaburzone cykle miesiączkowe nie zawsze muszą wynikać z poważnych chorób. Są okresy, w których nieregularne miesiączki uważane są za normalne oraz takie, gdy na prawidłowy przebieg cyklu mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne.

Co powoduje nieregularne miesiączki?

W początkowych dwóch latach od wystąpienia pierwszej miesiączki nieregularność cyklów jest uważana przez lekarzy ginekologów za normalny proces dojrzewania. Również u kobiet, które wchodzą w etap menopauzy, nieregularne miesiączkowanie uznawane jest za prawidłowy proces nawet przez 5 lat od wystąpienia pierwszych symptomów przekwitania.

Są jednak sytuacje, w których zaburzenie cyklu menstruacyjnego może być powodem do niepokoju:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Zespół policystycznych jajników
  • Choroby weneryczne
  • Przewlekły stres
  • Choroby układu rozrodczego

Kiedy należy udać się do lekarza, jeśli cykle miesiączkowe są nieregularne?

Jeżeli cykl menstruacyjny jest nieregularny, każdorazowo należy skonsultować się ze specjalistą, którym jest lekarz ginekolog. Tylko wizyta i odpowiednia diagnostyka pomogą ustalić, jaki jest powód zaburzeń. Niekiedy wystarczy zmiana stylu i trybu życia, ale może się także zdarzyć, że konieczne będzie zastosowanie przepisanej przez lekarza kuracji farmakologicznej. Wówczas z reguły rozpoczyna się stosowanie środków hormonalnych, często w postaci tabletek antykoncepcyjnych.