Badania ginekologiczne – najczęściej zadawane pytania

Badania ginekologiczne – najczęściej zadawane pytania

Przygotowanie do wizyty u ginekologa – jak powinno wyglądać?

Wątpliwości dotyczące wizyty u ginekologa pojawiają się nie tylko u kobiet, które wybierają się na taką po raz pierwszy. Dotyczą one także tych pań, które odbyły już kilka konsultacji w swoim życiu. Jak zatem powinno wyglądać przygotowanie do badania ginekologicznego?

Na pewno na pierwszym miejscu powinien pojawić się wybór lekarza. Wizyty ginekologiczne związane są często z dużym stresem i zawstydzeniem, dlatego warto, aby lekarz, który ma przeprowadzić badanie był sprawdzonym i dobrym specjalistą z empatycznym i właściwym podejściem do pacjentki.

Termin na badanie

Badania ginekologiczne, jeżeli odbywają się w trybie planowanym i regularnym, najlepiej umawiać w terminie pierwszych 10 dni po zakończeniu miesiączkowania. Nie jest to termin obowiązkowy, niemniej najbardziej dogodny z różnych względów. Dla kobiety, ponieważ cykl menstruacyjny się zakończył, a jajeczkowanie jeszcze nie nastąpiło. Oznacza to zminimalizowanie ewentualnego napięcia i dyskomfortu. Ponadto, podczas wizyty u ginekologa badanie powinno obejmować także piersi, a we wskazanym okresie w tkance gruczołu sutkowego nie występują zgrubienia charakterystyczne dla dni poprzedzających krwawienie, dzięki czemu lekarzowi łatwiej jest je zbadać.

Badanie ginekologiczne, a leki i współżycie

Żeby badanie ginekologiczne mogłoby jak najbardziej miarodajne, na ok. 2-3 dni przed wizytą, kobieta powinna ograniczyć lub nawet zaprzestać przyjmowania globulek dopochwowych czy dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Jeżeli przeprowadzane będą badania wydzieliny z wnętrza pochwy, takie preparaty mogą zakłócić późniejszy wynik. Na dwa dni przed wizytą dobrze jest też ograniczyć stosunki płciowe czy irygację pochwy, aby podczas badania miała ona swoje naturalne środowisko, kształt czy ukrwienie, a także naturalną wydzielinę.

W jakim stroju należy udać się do lekarza?

Podczas wizyty u ginekologa konieczne jest zdjęcie ubrania przynajmniej od pasa w dół (w przypadku badania piersi również górnej części ubrania). Oznacza to, że chociaż nie ma określonego stroju, w jakim należy udać się do lekarza to warto, aby był on wygodny i jak najmniej krępujący. Dobrym rozwiązaniem może okazać się spódnica.

Higiena

W dniu wizyty higiena jest ważna, ale równie ważne jest zachowanie naturalnego środowiska pochwy. Oznacza to, że należy jedynie podmyć okolice intymne po zewnętrznej części, aby nie wypłukać wydzieliny z wnętrza. Dobrze jest również zadbać o wypróżnienie, a dla zapewnienia sobie większego komfortu, można także wydepilować okolice intymne.

Pytania od lekarza

Przed wizytą u ginekologa należy przygotować ważne informacje. Kiedy dany lekarz bada pacjentkę po raz pierwszy, zadaje więcej pytań, aby lepiej poznać jej kondycję zdrowotną. Kiedy jest to kolejna wizyta u tego samego lekarza, część z poniższych pytań z pewnością zostanie pominięta:

  • kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka (w jakim wieku)
  • ile dni ma cykl miesiączkowy (liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejną menstruacją)
  • kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka (data);
  • czy krwawienia są regularne
  • jeżeli krwawienia nie są regularne: czy przesuwają się one o kilka czy kilkanaście dni, w każdym cyklu, czy np. co drugi
  • czy krwawienia są w normie, obfite czy skąpe
  • czy występuje syndrom napięcia przedmiesiączkowego
  • czy odczuwalne są jakieś dolegliwości związane z okresem (np. silne bóle podbrzusza, nudności, zawroty głowy)
  • czy rozpoczęłaś współżycie płciowe i masz stałego partnera
  • czy podczas zbliżenia odczuwasz dolegliwości (np. ból, suchość pochwy itp.)
  • czy stosujesz środki antykoncepcyjne, a jeśli tak, to jakie
  • czy poddawałaś się jakimś zabiegom ginekologicznym
  • czy któraś z kobiet z twojej najbliższej rodziny chorowała na raka piersi lub szyjki macicy albo inne choroby związane z układem hormonalnym lub rozrodczym.