Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków

Czym jest zapalenie jajników i jajowodów?

Przydatki to anatomiczne części układu rozrodczego powiązane ścisłe z macicą. Przydatki macicy to nic innego, jak jajniki i jajowody. Stan zapalny tych narządów wywoływany jest przez bakterie, a nieleczony może prowadzić nawet do niepłodności.

Przyczyny zapalenia przydatków

Stan zapalny jajników i jajowodów dotyka najczęściej młode, aktywne seksualnie kobiety. Wywołują je bakterie przedostające się do wnętrza pochwy. Może to być spowodowane nieprawidłową higieną intymną lub np. kontaktem seksualnym z zakażonym partnerem.

Zakażenie przydatków może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Kiedy zostanie zignorowane, może się samoistnie wyciszyć, co nie oznacza jednak, że choroba minęła. Dalsza aktywność bakterii prowadzi do stanu przewlekłego, który w konsekwencji prowadzi do zrostów w jajowodach i ich niedrożności, a to nawet do problemów z zajściem w ciążę.

Objawy zapalenia przydatków, diagnostyka i leczenie

Zapalenie przydatków daje objawy w postaci silnych i nagłych bólów brzucha i gorączki. Mogą się one zaostrzać podczas trwania menstruacji lub zaraz po jej zakończeniu. Jeżeli pojawiają się plamienia miesiączkowe, przy jednoczesnym występowaniu powyższych objawów, może to oznaczać dodatkowo również stan zapalny błony śluzowej macicy. Mogą wystąpić także problemy z pęcherzem oraz ze strony układu pokarmowego takie, jak biegunki, zaparcia czy kolka jelitowa.

Diagnostykę zapalenia jajników i jajowodów musi wykonać lekarz ginekolog. Przeprowadzane jest podstawowe badanie ginekologiczne, badanie USG oraz pobierany zostaje wymaz z szyjki macicy. Dodatkowo do badań laboratoryjnych pobierana jest krew.

Leczenie zapalenia przydatków prowadzone jest za pomocą antybiotykoterapii i leków przeciwzapalnych. Konieczne jest również leżenie w łóżku przynajmniej kilka dni, a przy ostrych stanach zapalnych niekiedy niezbędna jest hospitalizacja.

Wczesne wykrywanie zapalenia przydatków

Przede wszystkim liczy się profilaktyka. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie podstawowych badań, w tym cytologii oraz nieignorowanie sygnałów wysyłanych przez nasz organizm, to podstawowe kroki do zachowania dobrego zdrowia.