Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to schorzenie ginekologiczno-endokrynologiczne będące chorobą kobiecych narządów rodnych. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest zaburzony poziom hormonów.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników lub inaczej wielotorbielowatość, to przypadłość dająca objawy zarówno wewnątrz narządów rozrodczych kobiet, jak też na zewnątrz ciała. Powoduje on zwiększoną produkcję drobnych i niedojrzałych pęcherzyków Graafa w jajnikach, przez co nie dochodzi do owulacji. Skutkiem tego jest m.in. brak możliwości zajścia w ciążę, ponieważ po zapłodnieniu nie powstaje ciałko żółte i nie zwiększa się poziom progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie i dalszy rozwój ciąży, a jego niedobór wywołuje dodatkowo nieregularne miesiączki. Zwiększona liczba pęcherzyków, które nie uwalniają jajeczek i obumierają, powoduje powstawanie na jajnikach małych torbieli. Ponadto, zbyt duża ilość pęcherzyków zwiększa poziom androgenów, które odpowiadają za nadmierne owłosienie pojawiające się w tej chorobie na twarzy.

Częstość występowania zespołu policystycznych jajników

Badania naukowe wskazują, że na tę chorobę zapada 12% kobiet. U ok. 40% z nich jest to powód niepłodności. Przyczyna schorzenia nie jest jednoznaczna i przypuszcza się, że największy związek z jej występowaniem ma uwarunkowania genetyczne.

Diagnostyka i leczenie

Wykrycie PCOS jest możliwe wyłącznie przez lekarza ginekologa. W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie poziomu hormonów oraz USG transwaginalne. Zwykle leczenie schorzenia opiera się na terapii farmakologicznej i polega na wyciszeniu uwalniania jajeczek przez jajniki. Dzięki temu spada liczba pęcherzyków powodujących pojawianie się torbieli.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica