Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to schorzenie ginekologiczno-endokrynologiczne będące chorobą kobiecych narządów rodnych. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest zaburzony poziom hormonów.

Objawy zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników lub inaczej wielotorbielowatość, to przypadłość dająca objawy zarówno wewnątrz narządów rozrodczych kobiet, jak też na zewnątrz ciała. Powoduje on zwiększoną produkcję drobnych i niedojrzałych pęcherzyków Graafa w jajnikach, przez co nie dochodzi do owulacji. Skutkiem tego jest m.in. brak możliwości zajścia w ciążę, ponieważ po zapłodnieniu nie powstaje ciałko żółte i nie zwiększa się poziom progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie i dalszy rozwój ciąży, a jego niedobór wywołuje dodatkowo nieregularne miesiączki. Zwiększona liczba pęcherzyków, które nie uwalniają jajeczek i obumierają, powoduje powstawanie na jajnikach małych torbieli. Ponadto, zbyt duża ilość pęcherzyków zwiększa poziom androgenów, które odpowiadają za nadmierne owłosienie pojawiające się w tej chorobie na twarzy.

Częstość występowania zespołu policystycznych jajników

Badania naukowe wskazują, że na tę chorobę zapada 12% kobiet. U ok. 40% z nich jest to powód niepłodności. Przyczyna schorzenia nie jest jednoznaczna i przypuszcza się, że największy związek z jej występowaniem ma uwarunkowania genetyczne.

Diagnostyka i leczenie

Wykrycie PCOS jest możliwe wyłącznie przez lekarza ginekologa. W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie poziomu hormonów oraz USG transwaginalne. Zwykle leczenie schorzenia opiera się na terapii farmakologicznej i polega na wyciszeniu uwalniania jajeczek przez jajniki. Dzięki temu spada liczba pęcherzyków powodujących pojawianie się torbieli.