Astma jest chorobą dotyczącą oskrzeli. Narząd ten, osób chory kurczy się zbyt łatwo i zbyt mocno. W rozwoju choroby, mięśnie oskrzeli stają się coraz grubsze i silniejsze, co może prowadzić do jeszcze większego ich skurczu.
Oskrzela- budowa
Oskrzela zbudowane są z chrząstki, mięśni i błony śluzowej, która pokryta jest komórkami z rzęskami. Na ich powierzchni znajduje się cienka powłoka śluzu, która składa się z dwóch warstw:
- zewnętrznej, która jest lepka i gęsta. Przyczepiają się do niej drobne zanieczyszczenia obecne w powietrzu
- rzadszej, położonej bezpośrednio na powierzchni komórek urzęsionych. Warstwa ta ułatwia ruch rzęsek z przylepionymi zanieczyszczeniami, w kierunku tchawicy i krtani, gdzie jest wykrztuszany lub połykany.
Astma- przyczyny
Przyczyną astmy jest proces zapalny w oskrzelach. Zwiększona liczba komórek układu odpornościowego wydzielających różne substancje, powodują skurcz oskrzeli. W procesie tym uczestniczą także komórki, które budują ścianę oskrzeli powodując, utrzymywanie się stanu zapalnego.
Astma- częstość występowania
Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje ok. 2 miliony osób.
Na astmę może zachorować każdy, niezależnie od rasy, wieku i płci.
Astma- objawy
Typowymi objawami astmy są napady duszności i kaszlu. Dodatkowo chory odczuwa ucisk w klatce piersiowej.
Objawy te najczęściej mają charakter napadowy. Pomiędzy napadami chorzy, w większości, nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
Astma- czynniki wywołujące napad
Napady astmy często mają miejsce w nocy i nad ranem. Dodatkowo nierzadko chorzy dostają napadu po wysiłku fizycznym. Innymi czynnikami, które możemy wyróżnić, są: zanieczyszczenia powietrza, stres, dym tytoniowy, czynniki drażniące (np. opary farb). U niektórych osób, z astmą atopową, czynnikiem wywołującym będzie alergen, na który chory jest uczulony. Ponadto część niesteroidowych leków przeciwzapalnych, również może wywołać napad astmy.
Astma- leczenie
W celu dobrania odpowiedniego leczenie, lekarz zbiera od pacjenta szczegółowy wywiad. Istotne jest, aby w trakcie przeprowadzanego wywiadu, zastanowić się, czy chory jest narażony na jakieś czynniki wywołujące astmę. Pomoże to lepiej dobrać plan leczenia. Dodatkowo tworzony jest pisemny plan postępowania, który ma pomóc pacjentowi. Plan taki zawiera m.in. informacje o:
- lekach i ich stosowaniu
- monitorowaniu nasilenia choroby
- postępowaniu w przypadku zaostrzenia choroby
Leczenie farmakologiczne
W leczeniu astmy ogromne znaczenie ma leczenie farmakologiczne. Leki dzielimy na dwie grupy: leki kontrolujące chorobę i leki stosowane doraźnie.
Leki kontrolujące chorobę stosuje się regularnie, bez względu na to, czy objawy astmy są obecne, czy nie. Pacjent odczuwa ich działanie po kilku tygodniach. Do tych leków zaliczamy m.in. glikokortykosteroidy wziewne i doustne, kromony, teofilinę, leki przeciwleukotrienowe.
Leki stosowane doraźnie przyjmowane są w celu zmniejszenia nasilenia objawów. Rozszerzają one oskrzela, zmniejszając tym samym nasilenie objawów astmy.
Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz