Cukrzyca typu 1- leczenie

Cukrzyca typu 1- leczenie

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się brakiem insuliny spowodowanym praktycznie całkowitym zniszczeniem komórek β trzustki. Więcej o samej chorobie pisaliśmy w tym artykule. Teraz zapraszam do kontynuacji, która traktować będzie o leczeniu choroby. 

Cukrzyca typu 1- leczenie

Leczenie ma za zadanie utrzymać odpowiednie, dla danej grupy chorych, stężenie glukozy. 

Insulina

Podstawą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulina. Na początku choroby insulinę podaje się w szpitalnych warunkach, we wlewach dożylnych. Dodatkowo podaje się wtedy także płyny i elektrolity, które mają za zadanie doprowadzić chorego do stabilnego stanu. Głównym zadaniem szpitala jest wyrównanie zaburzeń metabolicznych i osiągnięcie odpowiednich stężeń glukozy we krwi. Po tym etapie odchodzi się od podawania insuliny dożylnie, a zaczyna się podawać podskórnie. Zazwyczaj choremu podaje się, za pomocą pompy insulinowej, cztery podskórne wstrzyknięcia na dobę. Oczywiście, ilość podań insuliny jest dostosowana przez lekarza indywidualnie, w zależności od przypadku. 

Osobom młodym, które prowadzą aktywny tryb życia, zaleca się stosowanie tzw. analogów szybko działających przed posiłkami. Analogi insulinowe działają od 3 do 5 godzin, a zależy to od rodzaju użytego preparatu. 

U osób starszych, prowadzących spokojny tryb życia podaje się insulinę ludzką krótko działającą. Stosuje się ją na pół godziny przed głównymi posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja). Te typ insuliny działa 6- 8 godzin, dlatego prócz głównych posiłków, zaleca się spożywanie przekąsek. Insulina podawana przed posiłkami ma odtworzyć wydzielanie insuliny przez trzustkę w związku ze zjedzonym posiłkiem. 

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów insuliny chorym podaje się także insulinę ludzką o po pośrednim czasie działania i analogi długo działające. Insulina ludzka o pośrednim czasie działania działaj przed 16 do 18 godzin, co może powodować duże stężenie glukozy we krwi. Analogi długo działające działają do 24 godzin. 

Dieta

Osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą zwracać szczególną uwagę na ilość spożywanych węglowodanów w posiłkach. Jest to bardzo istotne przy ustalaniu dawki podawanej insuliny. Dodatkowo chorzy korzystający z osobistej pompy insulinowej powinni również liczyć ilość spożywanych białek i tłuszczy. 

Wysiłek fizyczny

U chorych na cukrzycę zaleca się regularny wysiłek fizyczny, który pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, a także zmniejsza insulinooporność, umożliwiając redukcję dawki insuliny.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz