Nowotwory złośliwe trzustki

Nowotwory złośliwe trzustki

Nowotwory złośliwe trzustki rozwijają się w efekcie niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie tego narządu. 

Nowotwory złośliwe trzustki- rodzaje 

Rak gruczołowy 

Znane także pod nazwą gruczolakoraki, stanowią 95% wszystkich nowotworów rozwijających się w tym narządzie. Wywodzą się one z części zewnątrzwydzielniczej, która odpowiada za produkcję soku trzustkowego służącego do trawienia pokarmu. 

Guzy w części wewnątrzwydzielniczej 

Ten rodzaj nowotworu jest dużo rzadszy. Powstaje w części wewnątrzwydzielniczej (tzw. dokrewnej) i rozwija się z komórek produkujących hormony.

Rak trzustki- częstość występowania

Nowotwory trzustki stanowią ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Pomimo że ta choroba nowotworowa jest rzadka, to jest jedną z najczęściej doprowadzających do zgonu chorób. 

Nowotwory złośliwe trzustki- czynniki ryzyka

Do głównych czynników ryzyka zaliczamy palenie tytoniu (który również utrudnia leczenie tej choroby), otyłość i wiążące się z nią duże spożycie tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa. Dodatkowo zagrożeniem może być także nadużywanie alkoholu oraz cukrzyca. Warto wspomnieć, że narażone są także osoby mające mutację genu BRCA 1, APC i genów współodpowiedzialnych za występowanie dziedzicznego raka jelita grubego. 

Nowotwory złośliwe trzustki- objawy

Nowotwory trzustki mogą początkowo nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Niektórzy chorzy w początkowej fazie choroby skarżą się na ogólne osłabienie, utratę apetytu, uczucie sytości jeszcze przed zjedzeniem posiłku i ból w górnej części brzucha. W zaawansowanej fazie choroby objawy, jakie możemy wyróżnić to: żółtaczka, bóle brzucha, które mogą promieniować od pępka do kręgosłupa, szybka utrata masy ciała, cukrzyca, zakrzepowe zapalenie żył. 

W przypadku rzadszego rodzaju nowotworu, w części wewnątrzwydzielniczej, dodatkowo zauważa się u chorych duże stężenie glukozy we krwi, biegunki i chorobę wrzodową żołądka. 

Rozpoznanie choroby 

W diagnostyce chorych z podejrzeniem nowotworu trzustki wykonuje się kilka badań:

  • USG jamy brzusznej
  • tomografię komputerową jamy brzusznej 
  • endosonografię trzustki
  • endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną 
  • cholangiopankreatografię rezonansu magnetycznego
  • rezonans magnetyczny
  • pozytonową emisyjną tomografię komputerową

Nowotwory złośliwe trzustki- leczenie

Dobranie odpowiedniego leczenia jest bardzo trudne i w trakcie postępowania może ulec zmianie. Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest pełne wycięcie nowotworu, dlatego też podstawową metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Niestety rzadko gwarantuje ono całkowite pozbycie się raka. Z tego powodu prowadzone jest leczenie uzupełniające w postaci radioterapii i chemioterapii.  

Jak uniknąć zachorowania?

Przede wszystkim nie należy palić tytoniu, który jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka trzustki. Dodatkowo warto prowadzić zdrowy tryb życia. Osoby otyłe są bardziej narażone na zachorowanie, więc powinny zadbać o unormowanie wagi ciała, najlepiej pod okiem dietetyka, który w tym pomoże.

Oczywiście na rozwój choroby mają wpływ także inne czynniki, ale na wymienione wyżej mamy wpływ.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz