Bielactwo nabyte- czym jest oraz jak je leczymy?

Bielactwo nabyte- czym jest oraz jak je leczymy?

Bielactwo nabyte jest przewlekłą chorobą skóry, która polega na jej depigmentacji. Objawem jest powstawanie w różnych miejscach na ciele plam. Występuje u ok. 1% populacji, a częstość zachorowań u obu płci jest podobny.

Bielactwo objawia się zwykle między 10. a 30 r.ż.

Mechanizm, który powoduje powstawanie zmian nie jest w stu procentach znany. Lekarze, jako elementy mające wpływ na pojawienie się choroby wymieniają czynniki immunologiczne, genetyczne oraz zaburzenia unerwienia. W patogenezie specjaliści znaczącą rolę przypisują obecności licznych autoprzeciwciał i czynnikom autoimmunologicznym. U chorych bowiem stwierdza się wiele rodzajów przeciwciał, jednak najtrudniej jest znaleźć te przeciw melanocytom. 

Bielactwo nabyte- objawy

Objawami bielactwa nabytego są przede wszystkim pojawiające się na ciele plamy wywołane utratą melanocytów skóry. Rozmiary odbarwień mogą być różne- od bardzo małych, po duże i mogą pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele. Zdarza się, że plamy pojawiają się w miejscach urazów i jest to tzw. objaw Koebnera.
Bielactwu nabytemu mogą towarzyszyć choroby takie jak łysienie plackowate, siwienie włosów, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca. 

Wyróżniamy następujące typy bielactwa nabytego: bielactwo ograniczone cechuje się jedną lub kilkoma plamami, które są zlokalizowane na kilku obszarach ciała, bielactwo uogólnione występuje najczęściej, a depigmentacja ma miejsca na całym ciele, w bielactwie całkowitym występuje utrata większości pigmentu, ale występuje bardzo rzadko.

Zauważam objawy- co robić?

W takim przypadku najlepiej skierować się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Bielactwo nabyte- jak przebiega leczenie

Najszersze zastosowanie w metodach leczenia znalazły glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Glikokortykosteroidy stosuje się od wielu lat i podczas miejscowego stosowania przynoszą efekty. Niestety po zaprzestaniu najczęściej obserwuje się nawroty. Inhibitory kalcyneuryny sprawdzają się jako pomoc przy repigmentacji plam. Dodatkowo lekarze stosują także fototerapię oraz, zauważoną w ostatnich latach, chirurgię. Rola chirurgii polega na implantacji melanocytów pobranych ze zdrowej skóry w obszary skóry odbarwionej. 

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów- ZnanyLekarz