Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest choroba zapalną jelit, która może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Od jamy ustnej do odbytu.

Czym jest choroba Leśniowskiego i Crohna?

Nazywana potocznie choroba Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Najczęstszymi miejscami, w których pojawia się stan zapalny jest końcowy odcinek jelita krętego, jelito cienkie i jelito grube. Nierzadko niepokojący stan zajmuje i jelito cienkie, i jelito grube. Rzadziej (u około połowy chorych) stan zapalny obejmuje odbyt. Wtedy pojawiają się charakterystyczne szczeliny, przetoki i ropnie. Niewielki odsetek chorych zmaga się z problem z przełykiem, żołądkiem i dwunastnicą. 

Przyczyny zachorowania na chorobę Crohna 

Niestety dokładna przyczyna zachorowań nie jest znana. Specjaliści wśród mechanizmów powstawania zwracają uwagę na trzy główne czynniki, którymi są: genetyczną podatność, mikroflorę jelitową odpowiedź immunologiczną błony śluzowej pacjenta. Choroba Leśniowskiego i Crohna rozwija się, gdy u podatnych pacjentów wystąpi upośledzenie mechanizmów odpowiadających za ochronę immunologiczną na drobnoustroje wewnętrzne. 

Choroba Crohna- jak często występuje?

W Europie, zachorowalność wynosi od 1 do 11 osób na 100 000 ludności rocznie. Według brytyjskich danych, co 10 lat, dwukrotnie zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby zapalne jelit. 

Najwięcej chorych diagnozowanych jest w wieku młodzieńczym oraz 3. i 4. dekadzie życia. Pojawiają się głosy, mówiące o tym, że kolejny szczyt pod względem ilości zdiagnozowanych osób, przypada po 60. roku życia. 

Choroba Leśniowskiego i Crohna- jak się objawia?

Do pierwszych i ogólnych objawów choroby zaliczamy gorączkę, osłabienie i utratę masy ciała, które może być spowodowane niedostateczną ilością przyjmowanych pokarmów lub zespołem złego wchłaniania. 

W zależności od lokalizacji, rozległości i stopnia zaawansowania zmian wyróżniamy objawy miejscowe. Poniżej ich charakterystyka:

  • klasyczna postać z zajęciem końcowego odcinka jelita krętego zazwyczaj zaczyna się skrycie, więc chory nie wie o swoim schorzeniu. Pierwszym z pojawiających się objawów najczęściej jest gorączka, której przyczyny nie można określić. Następnie pojawia się ból brzucha z towarzyszącą mu biegunką. Rozprzestrzenianie się choroby skutkuje niedokrwistością, awitaminozą, hipoproteinemią i zaburzeniami elektrolitowymi. W toku postępu choroby pojawia się niedożywienie. U prawie ⅓ chorych można wyczuć guz w prawym dolnym fragmencie jamy brzusznej. 
  • zajęcie przez chorobę okolic odbytu charakteryzuje się specyficznymi wyroślami skórnymi, szczelinami, owrzodzeniami i ropniami
  • stan zapalny jelita grubego w chorobie Crohna przypomina wrzodziejące zapalenia jelita grubego. Najbardziej charakterystycznym objawem jest biegunka, nierzadko pojawiającym się z bólem brzucha

Zauważam objawy- co robić

W przypadku zauważania wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza, aby znaleźć przyczynę ich występowania. Biegunka, ból brzucha i gorączka są niespecyficznymi objawami i mogą oznaczać wiele chorób, ale zawsze warto to zweryfikować. 

Pacjenci, ze zdiagnozowaną chorobą Leśniowskiego i Crohna, u których wystąpi zaostrzenie objawów powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub SOR, ponieważ niektóre z nich mogą prowadzić do ciężkich powikłań. 

Choroba Leśniowskiego i Crohna- leczenie

Podstawą leczenia tej choroby są leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Nierzadko pacjenci poddawani są zabiegom chirurgicznym. Stosowane są one najczęściej przy miejscowych powikłaniach choroby, takich jak ropnie i przetoki. Jeżeli u chorego pojawiają się zwężenia, czy niedrożność jelit, również poddawany jest zabiegowi. 

Leczenie choroby jest przewlekłe. Oznacza to, że jest ukierunkowane na zapobieganiu nawrotom i łagodzeniu dotychczasowych objawów. 

Jak uniknąć zachorowania na chorobę Leśniowskiego i Crohna?

Ze względu na to, że przyczyna pojawienia się choroby nie jest do końca znana, nie ma sposobu, aby zabezpieczyć się przed chorowaniem.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Całkowite wyleczenie choroby Leśniowskiego i Crohna jest niemożliwe. 

Choroba Leśniowskiego i Crohna- o czym należy pamiętać?

Najważniejszą rzeczą jest to, aby pamiętać, że choremu nie wolno odstawić leków bez porozumienia z lekarzem. Nawet wtedy, kiedy objawy choroby ustąpiły, ponieważ wprowadzona terapia może zapobiec pojawieniu się raka (np. jelita grubego pojawiającego się u ok. 1,5% chorych). Dodatkowo należy regularnie wykonywać badania kontrolne (morfologia, próby wątrobowe, oznaczenie aktywności kreatyniny). Ma to na celu szybkie wykrycie ewentualnych skutków ubocznych stosowanych leków. 

Ze względu na fakt, że chorzy na chorobę Crohna często zmagają się w wieku starczym z osteoporozą- ważna jest jej profilaktyka. Istotne jest także monitorowanie endoskopowe. U osób, u których choroba trwa ponad 10 lat konieczne są badania w kierunku  raka jelita grubego. Zaleca się kolonoskopię co 2 lata.

Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz
Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram