Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona charakteryzuje się zwyrodnieniem struktur mózgu. Przyczyny tego zjawiska nie udało się ustalić. Istotą choroby jest zanik komórek dopaminergicznych, które znajdują się w mózgu. Objawami tego zjawiska są m.in. zaburzenie chodu, sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe. 

Choroba Parkinsona- objawy

Pierwszym i najczęściej pojawiającym się objawem jest spowolnienie ruchowe, które inaczej nazywa się bradykinezją. Objawia się ona na wielu płaszczyznach- chory wolniej się ubiera, mówi, ma także problem z rozpoczęciem jakiegokolwiek ruchu. 

Niemniej ważnym objawem świadczącym o chorobie jest drżenie w fazie spoczynku. Podczas początkowej fazy, ustaje ono kiedy chory zaczyna wykonywać jakiś ruch. W późniejszych etapach drżenie występuje jeż bez względu na to, czy chory odpoczywa, czy wykonuje jakąś czynność. 

W chorobie Parkinsona drżeć mogą wszystkie kończyny z wyjątkiem głowy, to występuje bardzo rzadko 

Kolejnym objawem choroby jest niestabilność postawy. U chorych, których nie mogą utrzymać równowagi, mogą zdarzać się wypadki. Dodatkowo występuje sztywność mięśniowa, która może się objawiać dyskomfortem podczas ruchu i bólem. Sztywność ta obejmuje głównie kończyny, ale u niektórych chorych może dotyczyć również tułowia. Skutkiem tego jest pochylona sylwetka.

Charakterystyczna dla choroby Parkinsona jest asymetria. Objawy początkowo dotykają jedną część ciała i nawet kiedy dotyczyć będzie również drugiej- jedna ze stron jest bardziej poszkodowana. 

Zanim jednak zauważymy powyższe objawy, wcześniej mogą się pojawić małe symptomy, po których będziemy mogli stwierdzić, że coś jest nie tak. Należą do nich: ból barku, okresowe drżenie ręki, zaczepianie jedną nogą o nierówności podłoża. 

Choroba Parkinsona- przyczyny

Niestety przyczyny tej choroby nie są nam znane. Specjaliści twierdzą, że istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, które uszkadzają układ nerwowy u osób podatnych genetycznie.

Jak często występuje choroba Parkinsona?

Choroba ta występuje u ok. 0,15- 0.3% ogólnej populacji. Powyżej 65. roku życia częstość zachorowań wynosi 1,5%. Badania mówią, że na chorobę Parkinsona cierpi w Polsce ok. 60- 70 tys. osób. Warto zauważyć, że początek choroby przypada najczęściej ok. 60. roku życia. Częściej chorują mężczyźni.

Choroba Parkinsona- podział na okresy

W chorobie Parkinsona wyróżniamy poszczególne okresy, które charakteryzują się specyficznymi objawami i zmianami w stanie chorego.

Okres wczesny- przedruchowy 
Okres ruchowy wczesny 

Nazywany także miesiącem miodowym. Chory dobrze reaguje na leki, objawy choroby dają się opanować. Faza ta trwa około pięciu lat. 

Okres zaawansowany

W tym okresie występuje gorsza reakcja na leki. Z reguły jeszcze działają, ale pojawiają się przerwy tzw. fluktuacje. Na tym etapie chory ma problemy z równowagą. Skurcze mięśni mogą być powodem upadków i znacznego pogorszenia jakości życia chorego. Pojawiają się także tzw. objawy pozaruchowe. Zazwyczaj pacjenci są jeszcze dość samodzielni.

Okres skrajnie nasilonych objawów

Na tym etapie chory nie jest w stanie funkcjonować bez wózka i pomocy innych. 

Objawy pozaruchowe w chorobie Parkinsona

Poza objawami ruchowymi (np. drżenie rąk) w chorobie Parkinsona występują również tzw. objawy pozaruchowe. Zaliczamy do nich:

  • zaburzenia snu (nadmierna senność w ciągu dnia, zespół niespokojnych nóg)
  • objawy neuropsychiatryczne (zaburzenia psychosomatyczne, lęk, otępienie, depresja)
  • objawy autonomiczne (zaparcia, częste oddawanie moczu, nadpotliwość, spadki ciśnienia krwi)
  • inne (bóle kręgosłupa, barku, podwójne widzenie)

Choroba Parkinsona- leczenie

Leczenie choroby Parkinsona wymaga zaangażowania trzech płaszczyzn: farmakologii, chirurgii i rehabilitacji. 

Postępowanie farmakologiczne jest leczeniem podstawowym, wdrażane jest na początku choroby i prowadzone jest do samego końca. Podobnie jest z rehabilitacją- zaleca się ją każdemu pacjentowi, bez względu na etap choroby. Leczenie chirurgiczne natomiast stosowane jest u pacjentów w zaawansowanej chorobie Parkinsona.

Choroba Parkinsona- czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Choroba Parkinsona jest chorobą progresywną. Jej rozwój można jedynie spowolnić poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Całkowite wyzdrowienie jest jednak niemożliwe.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz