Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce to duża i zróżnicowana grupa chorób, a cechą łączącą je jest problem z poruszaniem się. Przypadki tej choroby mogą się od siebie bardzo różnić. U niektórych dzieci będzie to niewielki problem z chodzeniem lub poruszaniem ręką, natomiast u innych problem może być tak zaawansowany, że będą wymagały specjalistycznego sprzętu wspomagającego poruszanie się. To oznacza, że część osób, których dotknęło dziecięce porażenie mózgowe, będzie w stanie samo funkcjonować. Reszta natomiast będzie wymagała stałej opieki i pomocy. 

Mózgowe porażenie dziecięce

Główną cechą choroby jest uszkodzenie tkanki mózgowej na etapie wczesnego rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem, chociaż zdarzają się przypadki, w których do uszkodzenia dochodzi w czasie porodu lub później.

Nie zawsze można dokładnie określić jaki czynnik wywołał chorobę, jednak uszkodzenie mózgu może być skutkiem infekcji, urazów, niedotlenienia, niedokrwienia lub wad wrodzonych. 

Czy tę chorobę można wyleczyć?

Niestety nie ma możliwości naprawienia uszkodzonej tkanki. Mimo to można liczyć na plastyczność mózgu dziecka i pracę terapeutów, którzy podczas rehabilitacji starają się maksymalnie wykorzystać potencjał dziecka.

Jak często występuje mózgowe porażenie dziecięce?

Choroba dotyka około dwóch dzieci na sto. Liczba ta jest podobna w każdym rozwiniętym kraju i od kilkudziesięciu lat nie uległa znaczącej zmianie. 

Mózgowe porażenie dziecięce- objawy

Zazwyczaj trudno zauważyć pierwsze objawy, ponieważ stają się one widoczne w późniejszym etapie rozwoju dziecka. Wtedy staje się zauważalne zahamowanie rozwoju.
Objawy, które są najczęściej i najwcześniej zauważalne to brak umiejętności stabilizacji tułowia i głowy, problem z nauką siadania oraz brak umiejętności chodzenia w odpowiednim wieku. 

Dzieci urodzone z cechami martwicy, wcześniaki oraz dzieci z małą niską ciała mogą być w grupie ryzyka, dlatego warto od razu skierować się pod opiekę specjalisty w celu postawienia wczesnego rozpoznania. 

Zauważam objawy- co robić?

W przypadku zauważenia objawów u dziecka zaleca się rozpoczęcie rehabilitacji i jednocześnie prowadzenie diagnostyki. W takim przypadku znaczenie może mieć każdy tydzień, dlatego nie warto czekać z rehabilitacją do końca rozpoznania. Warto w tym przypadku zgłosić się do neurologa dziecięcego.

W jaki sposób ustala się rozpoznanie?

Ustaleniem rozpoznania zajmuje się lekarz neurolog we współpracy z psychologiem, logopedą i ortopedą. Dodatkowo zaleca się kontrolę wzroku i słuchu. Przy ustalaniu rozpoznania bierze się pod uwagę wywiad (okres ciąży, porodu, okres okołoporodowy i przebieg rozwoju dziecka), badania neurologiczne, USG przezciemiączkowe, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Warto podkreślić, że diagnostyka tej choroby może trwać długo, a samo rozpoznanie nie określa stopnia niepełnosprawności.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz