Wrodzony brak tęczówki

Wrodzony brak tęczówki

Wrodzony brak tęczówki jest schorzeniem spowodowanym nieprawidłowym rozwinięciem się tęczówki w okresie płodowym. 

Czym charakteryzuje się beztęczówkowość? 

Choroba ta charakteryzuje się właśnie brakiem tęczówki, co oznacza, że gałka oczna pozbawiona jest barwnej przesłony. Zdarza się, że przy podstawie tęczówki znajdują się nierozwinięte jej części. Zawsze jednak brakuje bardzo ważnej części- części przyźrenicznej, mięśni zwieracza, oraz rozwieracza źrenicy. 

Jakie są skutki braku tęczówki?

Efektem schorzenia jest brak reakcji źrenicy na światło. Skutkiem tego jest przedostawanie się zbyt dużej ilości promieni słonecznych do oka, co wywołuje światłowstręt i mrużenie oczu. Dodatkowo często występuje oczopląs i słaba ostrość wzroku. 

Warto zauważyć, że u ¼- ⅓ dzieci przed 3. rokiem życia rozwija się złośliwy guz nerki, nazywany guzem Wilmsa. Problem ten może być dziedziczny i wtedy diagnozuje się go u 85% dzieci do 5. roku życia.

Wrodzony brak tęczówki- jaka jest częstość występowania?

Wrodzony brak tęczówki może występować rodzinnie, ale nie zawsze tak jest. 

Choroba dotyka jednego dziecka na 64 000- 96 000 urodzeń. 

Jak lekarz stawia diagnozę? 

Do postawienia diagnozy konieczny jest wywiad i badania przedmiotowe. 

Podczas wywiadu lekarze zbiera istotne informacje dotyczące występowania braku tęczówki i innych wad oczu w rodzinie, przebiegu ciąży, chorób matki i dziecka oraz szkodliwych czynników, którym podlegali. 

Dodatkowo wykonuje się różne badania m.in. badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, gonioskopie (badanie kąta przesączania). 

Wrodzony brak tęczówki- sposoby leczenia

W celu ograniczenia ilości przedostawanych się promieni słonecznych do oka zaleca się noszenie soczewek ze sztuczną tęczówką i źrenicą. W przypadku, kiedy wraz z beztęczówkowością występuje jaskra, należy ją leczyć farmakologicznie, ewentualnie- operacyjnie. 

Beztęczówkowość- czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Niestety choroby nie można wyleczyć całkowicie. Można tylko leczyć skutki uboczne i współistniejące choroby.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz