Choroba Stilla

Choroba Stilla

Choroba Stilla jest rzadko występującą chorobą tkanki łącznej. Charakteryzuje się zapaleniem stawów oraz narządów wewnętrznych. Często występuje także wysypka i gorączka. 

Jakie są przyczyny choroby?

Niestety, na ten moment nie znamy przyczyny pojawiania się choroby.

Postacie choroby Stilla

Na początek, warto wspomnieć, że ww. choroba najczęściej zaczyna się przed 16 rokiem życia, z tego też tytułu, chorobę można podzielić na trzy postacie. 

Postać pierwsza- choroba występuje raz w życiu. Po pewnym czasie objawy ustępują, a sama choroba nigdy nie nawraca. 

Druga postać- postać nawracająca. Choroba powraca w różnych odstępach czasu, a między epizodami chory nie odczuwa żadnych dolegliwości. 

Postać trzecia jest postacią przewlekłą, co oznacza, że objawy towarzyszą choremu bez przerwy, od momentu pojawienia się choroby.

Częstość występowania choroby Stilla

Rocznie, chorobę rozpoznaje się u ok. 1- 10 osób na milion. Częstość występowania jest taka sama u kobiet i u mężczyzn.

Choroba Stilla- objawy

Spośród wszystkich występujących objawów wyróżniamy cztery główne:

Gorączka wyższa niż 39°C

Gorączka przy chorobie Stilla utrzymuje się długo i nie reaguje na leczenie antybiotykami. Nie występuje jednak cały
czas- najczęściej temperatura wzrasta do tego stopnia wieczorami. 

Bóle stawów

Bólem objęte są głównie stawy kolanowe, skokowe i nadgarstkowe. Jednak może także występować w stawach biodrowych i barkowych. Ból nasila się w trakcie gorączki. 

Wysypka

Wysypka pojawia się głównie podczas gorączki. Ma charakter plamek lub grudek o łososiowym kolorze. Główne lokalizacje występowania to tułów, uda i ramiona. Wywołać ją może, oprócz gorączki, podrażnienie skóry i gorąca kąpiel. 

Zapalenia stawów 

Objawia się bólem stawów, ociepleniem i obrzękiem. Charakterystyczne dla zapalenia stawów jest zrośnięcie kości. Najczęściej obejmuje jednocześnie kilka stawów. 

Do mniej popularnych objawów zaliczamy: bóle mięśni, spadek masy ciała, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, ból gardła oraz złe samopoczucie. 

Zauważam objawy- co robić?

W razie zauważenia objawów, które utrzymują się od dłuższego czasu należy zgłosić się do lekarza POZ. 

Choroba Stilla- metody leczenia 

Leczenie choroby ma na celu złagodzenie objawów. 

W celu obniżenia gorączki i zmniejszenia bólu stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Do leczenia dolegliwości bólowych używa się tramadol. W przypadku, gdy powyższe leki nie przynoszą efektów, lekarz wprowadza glikokortykosteroidy. Jednocześnie rozpoczyna się rehabilitację, która ma na celu zapobieganie powstawania zrostów kostnych. 

W niektórych przypadkach, występujących rzadko, stosuje się endoprotezy. Zabieg polega na operacyjnym usunięciu zniszczonego stawu i wszczepieniu sztucznej protezy.

Choroba Stilla- czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku zastosowania odpowiednich leków zmniejszających aktywność stanu zapalnego. Są jednak pewne wyjątki, jeżeli choroba zaczęła się od zapalenia stawu biodrowego i ramiennego, wtedy istnieje mniejsza szansa na całkowite wyleczenie. Tym samym duże prawdopodobieństwo przejścia choroby w postać przewlekłą. 

Jak uniknąć zachorowania?

Ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie wyszczególnić przyczyn zachorowania, ciężko jest mówić o skutecznej profilaktyce.

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do nas na wizytę: Znany Lekarz