Laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna to technika endoskopowa, w której wykorzystywany jest aparat (endoskop), który jest używany do obrazowania wnętrza ciała. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna głównie ze względu na małą inwazyjność i małą ilość powikłań.

Czym jest laparoskopia?

Laparoskopia to technika endoskopowa, w której wykorzystywany jest aparat (endoskop), który jest używany do obrazowania wnętrza ciała. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna głównie ze względu na małą inwazyjność i małą ilość powikłań.

Dostęp do miednicy oraz jamy brzusznej lekarze uzyskują poprzez kilkumilimetrowe nacięcia w powłokach brzusznych. Przez te otwory wprowadzają specjalne mikronarzędzia pod kontrolą kamery. 

Kiedy wykonać laparoskopię ginekologiczną?

Laparoskopia ginekologiczna bardzo dobrze sprawdza się w diagnostyce i leczeniu:

  • niepłodności
  • wad narządu rodnego
  • endometriozy 
  • zmian w obrębie jajników np. torbieli
  • mięśniaków macicy 
  • ciąży pozamacicznej 

Laparoskopia ginekologiczna- jak wygląda badanie?

Laparoskopia odbywa się w znieczuleniu ogólnym

Lekarz odkaża pole operacyjne, a następnie nacina pępek na ok. 7mm. Przez ten otwór dostaje się do jamy brzusznej i umieszcza w nim specjalną rurkę, która podtrzymuje narzędzie (troakar) i wprowadza kamerę- teleskop optyczny (laparoskop). Przed tym natomiast istotne jest, aby wypełnić jamę brzuszną gazem. Czynność tę wykonuje się w celu uniesienia powłok brzusznych i odseparowania od siebie narządów. 

Następnie, lekarz nacina skórkę jest jeszcze w dwóch miejscach- przez te nacięcia wprowadza narzędzia, które umożliwiają usuwanie, odcinanie i oddzielanie struktur od siebie. Po zabiegu, wypuszcza gaz i zaszywa otwory. Na końcu zakłada opatrunki. 

Przeciwwskazania do laparoskopii ginekologicznej

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być znaczny stopień otyłości, po wielu operacjach na jamie brzusznej. 

Innym przeciwwskazaniem może być sytuacja, w której lekarze podejrzewają dużych rozmiarów zmianę w obrębie narządu rodnego. W następującej sytuacji wskazana jest laparotomia.

Laparotomia- klasyczna operacja z podłużnym otwarciem powłok brzusznych

Przygotowanie do zabiegu laparoskopii ginekologicznej

Laparoskopia zazwyczaj wykonywana jest w szpitalach, co znaczy, że zazwyczaj pacjentka jest przyjmowana dzień wcześniej. W tym dniu wykonywane są badania laboratoryjne z krwi. W dniu przyjęcia i dniu operacji należy pozostać na czczo. Ponadto konieczne jest zastosowanie się do wszystkich wskazówek, których udzielił lekarz prowadzący. Również z temu lekarzowi należy powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ może się okazać, że niektóre trzeba będzie odstawić lub wymienić na takie, o podobnym działaniu.

Laparoskopia ginekologiczna- powikłania, skutki uboczne

Mimo, że po laparoskopii powikłania są rzadki, to czasami występują. Wśród nich możemy wyróżnić np. uszkodzenie struktur w jamie brzusznej, zrosty wewnątrzbrzuszne oraz przepukliny brzuszne. Niepokojącym objawem są także nasilone krwawienia, gorączka, wyciek ropny oraz ból w obrębie rany. Jeżeli występują, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz