Menopauza- jakie są objawy?

Menopauza- jakie są objawy?

Menopauza jest czasem, w trakcie którego organizm kobiety przechodzi szereg nieuniknionych zmian. 

Czym jest menopauza?

Menopauza jest naturalnym momentem, który następuje w życiu każdej kobiety. Jest ona efektem szeregu zmian, które zachodzą w organizmie kobiety i świadczy o zakończeniu funkcji układu rozrodczego. Menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę, po której przez 12 miesięcy nie występują krwawienia. 

Okres okołomenopauzalny

Okres okołomenopauzalny to okres zaczynający się na ok. 5 lat przed ostatnią miesiączką, do 1 roku po niej. Objawy związane z okresem okołomenopauzalnym mogą pogarszać jakość życia kobiety, a związane jest to z objawami wygasania funkcji jajników. W trakcie tego procesu dochodzi do zmniejszania wydzielania hormonów aż do zaprzestania miesiączkowania. 

Menopauza- kiedy występuje? 

Standardowo, menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia. Należy jednak pamiętać, że ostateczny wiek ostatniej miesiączki zależy od wielu czynników np. genetycznych i środowiskowych. 

Menopauza- objawy

Pierwszym objawem zbliżającej się menopauzy jest zmiana odstępu między miesiączkami oraz krwawienia, które pojawiają się pomiędzy poszczególnymi krwawieniami. 

Dodatkowo wyróżniamy objawy, które mogą występować na kilka lat przed oraz kilka lat po menopauzie. Są to tzw. objawy wypadowe, a należą do nich:

  • nadmierne pocenie się
  • bóle głowy
  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia rytmu serca
  • bóle mięśni i stawów
  • zmęczenie 
  • zmiany nastroju 
  • problemy ze snem
  • nietrzymanie moczu
  • suchość w pochwie

Zauważam objawy- co robić?

Okres okołomenopauzalny jest naturalnym procesem i nie powinien dawać powodów do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że jeżeli dolegliwości stają się bardzo dokuczliwe, to warto zgłosić się do ginekologa.

Menopauza- łagodzenie objawów

W dzisiejszych czasach medycyna daje wiele możliwości łagodzenia objawów okołomenopauzalnych. 

Częstą metodą stosowaną do łagodzenia objawów jest hormonalna terapia zastępcza, która polega na przyjmowaniu żeńskich hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). 

Dodatkowo niepożądane objawy można łagodzić za pomocą naturalnych substancji, takich jak rumianek, szałwia, czy kozłek lekarski. 

Menopauza- kiedy objawy ustępują?

Objawy okołomenopauzalne ustępują zazwyczaj w przeciągu 5-7 lat od wystąpienia ostatniej miesiączki.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz