Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się prawie całkowitym zniszczeniem, przez przeciwciała, komórek β trzustki produkujących insulinę. Tak zwane autoprzeciwciała wytwarzane są przez system odpornościowy i powodują niszczenie własnych komórek (zjawisko tzw. autoagresji). Efektem tego jest brak insuliny.

Cukrzyca typu 1- częstość występowania 

Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy. Najczęściej, początek zachorowania przypada między 10., a 14. rokiem życia. Coraz częściej obserwuje się rozwój choroby u dzieci poniżej 5. roku życia. W ciągu ostatnich 24 lat zachorowalność u dzieci zwiększyła się 4- krotnie.

Przyczyny występowania choroby

Jak wspomnieliśmy wyżej, winowajcami się przeciwciała, które doprowadzają co całkowitego braku insuliny w organizmie. Niestety jeszcze nie odkryto, dlaczego te przeciwciała powstają. Wiemy jednak, że istotną rolę odgrywa uwarunkowanie genetyczne.

Sama choroba nie jest dziedziczna, dziedziczna jest predyspozycja do chorób charakteryzujących się autoagresją (np. choroba Hashimoto).

Ryzyko wystąpienia tej choroby i bliźniaka jednojajowego wynosi 36%, a u rodzeństwa osoby chorej- 6%. 

Cukrzyca typu 1- zapobieganie chorobie 

Niestety nie istnieją żadne metody, które mogłyby zapobiec pojawieniu się cukrzycy typu 1.

Objawy

Objawy choroby zazwyczaj rozwijają się bardzo szybko, najczęściej mówi się o 4 do 12 tygodni. Zwykle, im młodsze dziecko, tym objawy są szybciej widoczne. Najczęstszym z pierwszych objawów jest kwasica i śpiączka ketonowa. Kolejnymi zauważalnymi objawami są skłonności do infekcji, senność, osłabienie, wzmożone pragnienie i wielomocz.

Leczenie choroby zostanie omówione w następnym poście. Zapraszamy!

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz