Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu- rodzaje

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nieprawidłowo zaciskają cewkę moczową. Mocz wycieka, gdy rośnie w nim ciśnienie, co ma miejsce podczas wysiłku fizycznego, w trakcie kichania i śmiechu. 

Nietrzymanie moczu z nagłym parciem

Z tym typem nietrzymania moczu mamy do czynienia kiedy mięśnie pęcherza wykazują nieprawidłową i nadmierną aktywność. Charakteryzuje się bardzo silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu. Nagłe parcie występuje w różnych sytuacjach, ale najczęściej jest to zmiana pozycji, stosunek płciowy, czy charakterystyczne dźwięki (np. płynąca woda). 

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza

Przyczyną jest problem z odpływem moczu z pęcherza, który jest wypełniony i bardzo rozciągnięty. Ten rodzaj nietrzymania moczu najczęściej występuje u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. 

Częstość występowania

Dolegliwość ta może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak najbardziej narażone są kobiety. Ryzyko zwiększa się wraz z liczbą ciąż i porodów. 

Statystyki pokazują, że 1 na 5 kobiet po 40 roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Powyżej 80. roku życia jest to już połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. 

Nietrzymanie moczu- czynniki ryzyka

Osoby zmagające się z otyłością, przewlekłymi zaparciami, czy kobiety po menopauzie są bardziej narażone na wystąpienie zjawiska nietrzymania moczu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są przebyte operacje ginekologiczne. U mężczyzn ryzykiem są choroby związane z gruczołem krokowym i ich leczeniem chirurgicznym. 

Zauważam objawy- co robić?

Po zauważeniu objawów należy wybrać się do lekarza rodzinnego, urologa lub ginekologa.

Nietrzymanie moczu- leczenie

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od typu nietrzymania moczu oraz nasilenia dolegliwości. 

Ćwiczenia mięśni Kegla

U kobiet bardzo ważne jest, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może nawet doprowadzić do ustąpienia problemu. Należy pamiętać, że ćwiczenia te muszą być wykonywane minimum 3 razy dziennie przez około 3 miesiące. Dopiero wtedy możemy się spodziewać widocznej poprawy.

Leczenie chirurgiczne

Ten typ leczenia stosowany jest głównie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Chirurgicznych metod zwalczania problemu jest wiele, ale warto wiedzieć, że mogą nie przynieść długotrwałego efektu i problem powróci. 

Najczęściej wykonuje się zabieg podwieszenia szyi pęcherza moczowego.

Leki

Przy nietrzymaniu moczu można również zastosować leczenie farmakologiczne. Należy wiedzieć, że niektóre stosowane leki prowadzą do poważnych skutków niepożądanych. 

Zmiana stylu życia

Zmiana codziennego postępowania może okazać się zbawienna jeżeli chodzi o problem nietrzymania moczu. Zmniejszenie lub całkowite odstawienie alkoholu i kofeiny może przynieść zadowalające efekty w nietrzymaniu moczu z naglącym parciem. Warto również ponownie wspomnieć, że osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone, dlatego warto dbać o odpowiednią masę ciała.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Odpowiedni sposób leczenia prawie zawsze prowadzi do złagodzenia objawów, a w wielu przypadkach, także, do całkowitego pozbycia się problemu.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz