Czy ciąża zmieni Twoją osobowość? Wpływ ciąży na życie kobiety.

Czy ciąża zmieni Twoją osobowość? Wpływ ciąży na życie kobiety.

Wiele kobiet, zachodząc w ciążę lub jeszcze na etapie jej planowania, zastanawia się, czy ciąża zmieni ich osobowość. Można nad tym długo spekulować, głównie dlatego, że ewentualne zmiany wynikające z zajścia w ciążę, zależą w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji kobiety.

Niewątpliwie ciążą zmienia życie nie tylko kobiet, ale również ich najbliższego otoczenia. Pojawienie się dziecka nie może pozostać bez wpływu na codzienność. Jakie mogą być aspekty zmian zachodzących w życiu po zajściu w ciążę?

Burza hormonów – czyli trymestr pierwszy

Mówi się, że pierwszy trymestr ciąży jest najtrudniejszy. Nie tylko bowiem ryzyko poronienia jest największe, ale w organizmie zachodzi też cały szereg zmian. Przede wszystkim hormonalnych.

Hormony odpowiadają za wiele procesów w ciele i kobiet i mężczyzn. Odpowiadają również za nastroje. Ponieważ w pierwszym trymestrze ciąży poziom poszczególnych hormonów znacząco się zmienia, ciężarna kobieta doświadcza również wahania nastrojów i ogólnego samopoczucia. Co prawda nie u każdej przyszłej mamy, zmiany mogą dać się intensywnie odczuć, jednak u zdecydowanej większości pierwszy trymestr może być trudnym okresem. Co za tym idzie, towarzyszące Ci rozdrażnienie, niepokój, kłopoty ze snem, złe samopoczucie fizyczne czy apatia, mogą wpływać również na Twoje relacje z otoczeniem.

U niektórych kobiet, takie niekontrolowane stany mogą również utrudniać akceptację samego faktu rozwijającej się ciąży.

Pocieszający jest jednak fakt, że pierwszy trymestr ciąży trwa jedynie 12 tygodni. Po nim następuje niemal zupełny zwrot.

Trzy miesiące spokoju – czyli trymestr drugi

W drugim trymestrze Twoje samopoczucie może ulec diametralnej zmianie. Hormony się ustabilizowały, organizm zaakceptował ciążę, skończyły się problemy ze snem. Czujesz się wypoczęta, spożywane posiłki nie wywołują już mdłości, a nastrój zdecydowanie się poprawił. O drugim trymestrze mówi się, że jest najprzyjemniejszym okresem całej ciąży. W pewnym momencie zaczniesz też odczuwać ruchy dziecka, co pozwoli Ci na fizyczne nawiązanie interakcji z nim i w znaczącym stopniu ułatwi budowanie więzi. Twoje najbliższe otoczenie, z dużą doza prawdopodobieństwa, również odetchnie z ulgą, że czujesz się już lepiej.

W tym czasie znacznie chętniej podchodzisz do planowania macierzyństwa. Rosnące w brzuchu dziecko, które raz po raz daje o sobie znać, wpływa na Twój matczyny instynkt i zachęca tym samym do rozmyślań przepełnionych zwykle ciepłymi i pozytywnymi uczuciami i emocjami.

Ostatnia prosta – czyli trymestr trzeci

Trzeci trymestr ciąży to już ostatnia prosta na drodze do bycia mamą. Brzuch jest wyraźny, podobnie, jak ruchy dziecka. Ze względu na zwiększającą się masę ciała malucha i jego rozmiary, Twoje samopoczucie może ponownie słabnąć z każdym tygodniem. Wszystko dlatego, że malec ma coraz mniej miejsca w brzuchu, co może skutkować uciskiem na różne narządy wewnętrzne w Twoim ciele. Pod koniec ciąży mogą pojawić się również kłopoty ze snem. To także wpływ końcówki ciąży, a także kolejnych zmian hormonalnych. Tym razem, odpowiadających za przygotowanie do porodu.

Ponieważ im większy brzuch, tym mniejsza może być Twoja fizyczna sprawność, może się okazać, że zaangażowanie najbliższego otoczenia w pomoc Tobie powinno być większe.

Jestem mamą – czyli po porodzie

Zatem, czy ciąża Cię zmieni? Wiele zależy od osobowości, determinacji w byciu mamą i samej siły instynktu macierzyńskiego. Poczucie odpowiedzialności za drugą osobę zaczyna kiełkować już w okresie ciąży. To czas dla Ciebie na to, abyś miała szansę przywyknąć do świadomości, że już niebawem „ja” stanie się „my”. Także już po porodzie, codzienny widok noworodka, a później niemowlaka, który zwykle skrada serce i wzmacnia potrzebę otoczenia go ciepłem i opieką mogą powodować, że Twoje priorytety ulegną zmianie. Fizycznie Twoje ciało może zmienić się albo bardzo albo wcale. Nie ma na to reguły, ponieważ wiele zależy zarówno od Twoich uwarunkowań genetycznych, jak także wielkości dziecka czy Twojego trybu życia – tego przed ciążą, tego w trakcie jej trwania oraz tego po porodzie.