Zapalenie mieszków włosowych – czym jest i jak się objawia?

Zapalenie mieszków włosowych – czym jest i jak się objawia?

Zapalenie mieszka włosowego jest dość często występującym problemem dermatologicznym. Statystyki wykazują, że znacznie częściej dotyka mężczyzn, jednak nie wykluczają zachorowania również u kobiet.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych mogą mieć podłoże zarówno bakteryjne, jak też grzybicze czy wirusowe.

Jakie są przyczyny występowania zapalenia mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych wywołują zakażenia. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne, wywołane gronkowcem złocistym. Nie oznacza to jednak, że choroba nie może rozwinąć się w wyniku zakażeń grzybiczych lub wirusowych.

Do samego zakażenia dochodzi głównie z powodu uszkodzenia naskórka wokół mieszków włosowych. Może go spowodować np. uporczywe drapanie lub pocieranie. Uszkodzona skóra jest bardziej podatna na infekcje.

Zapalenie mieszków włosowych może wystąpić w każdym miejscu na ciele, gdzie skóra pokryta jest włosami. Tym samym, nie mówimy jedynie o zapaleniu mieszków włosowych głowy.

Poza wirusami, bakteriami i grzybami, zapalenie mieszków włosowych mogą wywoływać również niektóre substancje, wśród których znajdują się niektóre leki z grupy glikokortykosteroidów lub substancje takie, jak smoły czy oleje albo stosowane na skórę opatrunki.

W grupie osób szczególnie narażonych na wystąpienie choroby, znajdują się osoby z obniżoną odpornością, chorujące na AIDS lub zakażeni wirusem HIV lub chorujący na cukrzycę.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Mimo, że lokalizacja zapalenia może być różna i występować w każdym miejscu na skórze pokrytej włosami, to objawia się zwykle tak samo – pojawia się żółta krostka, często przebita włosem, otoczona zarumienioną obwódką. Objawom powierzchownym zwykle nie towarzyszą inne dolegliwości. Inaczej jest, gdy dojdzie do głębszych zmian. Wówczas może pojawić się świąt i bolesność zakażonych miejsc.

Diagnozowanie zapalenia mieszków włosowych

Jeżeli na swojej skórze zauważasz nietypowe zmiany, nie stawiaj diagnozy samodzielnie. Skutecznej oceny zmian, a następnie dostosowania do niej odpowiedniego leczenia, może dokonać jedynie dermatolog.

 

Pamiętaj: Nasze wpisy mają charakter informacyjny, mający pomóc Ci w wyborze lekarza właściwej specjalizacji. Każdorazowo diagnozę i sposób leczenia podejmuje wyłącznie specjalista.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica