Dopadła Cię grypa? Dowiedz się jak z nią postępować

Dopadła Cię grypa? Dowiedz się jak z nią postępować

Dopadła Cię grypa? Dowiedz się jak z nią postępować

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową . Najwięcej zachorowań występuje sezonowo w okresie jesienno- zimowym. Zarażamy się najczęściej od innych osób drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z osobą lub przedmiotami na których znajdą się wirusy np. chusteczki do nosa, klamki.

Choroba ma najczęściej ostry początek, przebiega z wysoką gorączką, występują bóle głowy, gardła, kaszel, katar, bóle mięśniowe, osłabienie. W tym czasie niezbędne jest pozostanie w łóżku, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, należy też zastosować leczenie objawowe. Stosuje się także leki przeciw wirusom grypy jednak wymaga to konsultacji lekarskiej (leki na receptę) i powinno być zastosowane w początkowej fazie zachorowania ( wtedy jest najbardziej skuteczne). W większości przypadków po kilku, kilkunastu dniach wracamy do zdrowia. Czasami, zwłaszcza u osób z grup ryzyka takich jak małe dzieci, ludzie starsi i obciążeni przewlekłymi chorobami lub z upośledzoną odpornością, może dojść do powikłań. Są to np. zapalenie oskrzeli, płuc, zapalenie zatok, opon mózgowych czy mięśnia serca. Aby uniknąć zachorowania na grypę należy się zaszczepić.

Szczepienie zalecane jest zwłaszcza dla osób z grup ryzyka a także osób zawodowo narażonych na zachorowanie np. pracownicy służby zdrowia. Przed szczepieniem konieczna jest konsultacja lekarska aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Pamiętajmy również w okresie zachorowań na grypę o częstym myciu rąk, zasłanianiu ust chusteczką podczas kaszlu i kichania i unikaniu osób chorych oraz dużych skupisk ludzi.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica