Dopadła Cię grypa? Dowiedz się jak z nią postępować

Dopadła Cię grypa? Dowiedz się jak z nią postępować

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową. Najwięcej zachorowań występuje sezonowo w okresie jesienno- zimowym. Zarażamy się najczęściej od innych osób drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z osobą, lub przedmiotami, na których znajdą się wirusy np. chusteczki do nosa, klamki.

Choroba ma najczęściej ostry początek, przebiega z wysoką gorączką, występują bóle głowy, gardła, kaszel, katar, bóle mięśniowe, osłabienie. W tym czasie niezbędne jest pozostanie w łóżku, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, należy też zastosować leczenie objawowe. Stosuje się także leki przeciw wirusom grypy, jednak wymaga to konsultacji lekarskiej (leki na receptę) i powinno być zastosowane w początkowej fazie zachorowania ( wtedy jest najbardziej skuteczne). W większości przypadków po kilku, kilkunastu dniach wracamy do zdrowia. Czasami, zwłaszcza u osób z grup ryzyka takich jak małe dzieci, ludzie starsi i obciążeni przewlekłymi chorobami lub z upośledzoną odpornością, może dojść do powikłań. Są to np. zapalenie oskrzeli, płuc, zapalenie zatok, opon mózgowych czy mięśnia serca. Aby uniknąć zachorowania na grypę należy się zaszczepić.

Szczepienie zalecane jest zwłaszcza dla osób z grup ryzyka, a także osób zawodowo narażonych na zachorowanie np. pracownicy służby zdrowia. Przed szczepieniem konieczna jest konsultacja lekarska, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Pamiętajmy również w okresie zachorowań na grypę o częstym myciu rąk, zasłanianiu ust chusteczką podczas kaszlu i kichania i unikaniu osób chorych oraz dużych skupisk ludzi.