Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Poznaj przyczyny i rodzaje jęczmienia oraz dowiedz się jak go leczyć

Jęczmień to ogólne określenie na zakażenie i stan zapalny powiek.
Istnieją jego dwa rodzaje – zewnętrzny oraz wewnętrzny. Ten pierwszy powstaje w wyniku zakażenia – zaczopowania gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla. Drugi natomiast powstaje w wyniku zakażenia gruczołów Meiboma, które znajdują się wewnątrz powieki.

Przyczyny występowania jęczmienia

Zwykle jęczmień wywoływany jest gronkowcami, czasami jednak również innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zwiększonym ryzykiem powstawania jęczmieni obejmowane są dysfunkcje gruczołów tarczkowych, przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz trądzik różowaty. Jęczmień występuje częściej u osób cierpiących na cukrzycę oraz mających problem z łojotokiem i łojotokowym zapaleniem skóry.

Kiedy jęczmień przechodzi w postać przewlekłą, w powiece tworzy się guzek zwany gradówką. To niebolesny guzek o charakterze ziarniaka tłuszczowego.

Jak często występuje jęczmień?

Nie ma statystyk określających liczbę lub procent występowania tego schorzenia, jednak praktyka lekarska pokazuje, że jęczmień jest dość częstym zjawiskiem. Rzadziej występuje u dzieci, niż u dorosłych. Możliwe, że jest to spowodowane inną gęstością wydzieliny łojowej oraz hormonów płciowych.

W jaki sposób lekarz stawia diagnozę i kiedy należy się do niego udać?

Rozpoznanie stawiane jest z reguły na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego, zwykle w lampie szczelinowej.

Jak leczyć jęczmień?

Zazwyczaj jęczmień ustępuje samoistnie. Z reguły samoistne pęknięcie jęczmienia następuje w okresie 1-2 tygodni. Jednak skuteczną metodą leczenia go jest stosowanie rozgrzewających okładów i masaży, a w wyjątkowych przypadkach antybiotykoterapię.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica