Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Jęczmień i gradówka – rodzaje i sposoby leczenia

Poznaj przyczyny i rodzaje jęczmienia oraz dowiedz się jak go leczyć

Jęczmień to ogólne określenie na zakażenie i stan zapalny powiek.
Istnieją jego dwa rodzaje – zewnętrzny oraz wewnętrzny. Ten pierwszy powstaje w wyniku zakażenia – zaczopowania gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla. Drugi natomiast powstaje w wyniku zakażenia gruczołów Meiboma, które znajdują się wewnątrz powieki.

Przyczyny występowania jęczmienia

Zwykle jęczmień wywoływany jest gronkowcami, czasami jednak również innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zwiększonym ryzykiem powstawania jęczmieni obejmowane są dysfunkcje gruczołów tarczkowych, przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz trądzik różowaty. Jęczmień występuje częściej u osób cierpiących na cukrzycę oraz mających problem z łojotokiem i łojotokowym zapaleniem skóry.

Kiedy jęczmień przechodzi w postać przewlekłą, w powiece tworzy się guzek zwany gradówką. To niebolesny guzek o charakterze ziarniaka tłuszczowego.

Jak często występuje jęczmień?

Nie ma statystyk określających liczbę lub procent występowania tego schorzenia, jednak praktyka lekarska pokazuje, że jęczmień jest dość częstym zjawiskiem. Rzadziej występuje u dzieci, niż u dorosłych. Możliwe, że jest to spowodowane inną gęstością wydzieliny łojowej oraz hormonów płciowych.

W jaki sposób lekarz stawia diagnozę i kiedy należy się do niego udać?

Rozpoznanie stawiane jest z reguły na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego, zwykle w lampie szczelinowej.

Jak leczyć jęczmień?

Zazwyczaj jęczmień ustępuje samoistnie. Z reguły samoistne pęknięcie jęczmienia następuje w okresie 1-2 tygodni. Jednak skuteczną metodą leczenia go jest stosowanie rozgrzewających okładów i masaży, a w wyjątkowych przypadkach antybiotykoterapię.