Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży

Test ciążowy jest pozytywny. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest wybór lekarza prowadzącego ciążę. Musi to być osoba zaufana, przed którą nie ma wstydu. Warto rozeznać się wśród znajomych, jakich specjalistów same polecają. Nie zaszkodzi też poczytać opinie o danym ginekologu – w końcu od niego zależy zdrowie kobiety i dziecka.

Ginekolog – termin pierwszej wizyty

Po zrobieniu testu ciążowego chciałoby się od razu skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko. Pojawia się naturalny strach przed tym, czy wszystko jest w porządku oraz ciekawość – jak wygląda rozwijający się w brzuchu potomek oraz kiedy będzie poród. Jednak z pierwszą wizytą u ginekologa nie należy się spieszyć. Dopiero między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki lekarz prowadzący ciążę jest w stanie ją potwierdzić oraz zlecić badania.

Przygotowania do pierwszej wizyty

Lekarz ginekolog z pewnością zapyta o datę ostatniej miesiączki, dlatego przed konsultacją trzeba ją sobie przypomnieć. Przy pierwszej wizycie przeprowadza się wywiad – warto przedtem rozeznać się, jakie choroby genetyczne występowały i występują w rodzinie.

Badania

Lekarz prowadzący przy pierwszej wizycie  zleca szereg badań, które mają potwierdzić ciążę i jej prawidłowy przebieg. Są to:

  • morfologia
  • badanie stężenia glukozy we krwi
  • badania w kierunku kiły i nosicielstwa HIV
  • badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, toksoplazmozy i różyczki
  • ogólne badanie moczu
  • cytologia

Dalsze instrukcje

O tym, co będzie dalej, decyduje już ginekolog prowadzący ciążę. To on ustala terminy kolejnych wizyt, których należy przestrzegać, aby kontrolować prawidłowy rozwój płodu.