Jak samodzielnie badać tarczycę?

Jak samodzielnie badać tarczycę?

Gdy podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, najodpowiedniejszym krokiem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. To on zleca dalsze badania i w razie złych wyników kieruje do specjalisty, który przejmie nad Tobą fachową opiekę.

Zanim jednak to zrobisz, możesz spróbować samodzielnie zbadać tarczycę i określić powód występujących objawów. Co prawda nie będziesz w stanie samodzielnie postawić diagnozy ani podjąć właściwego sposobu leczenia, jednak masz możliwość udzielenia lekarzowi bardziej szczegółowych informacji, które znacznie ułatwią decyzje o dalszym postępowaniu.

Gdzie leży tarczyca?

Aby dokonać samokontroli tarczycy, trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się ten narząd oraz jak go wyczuć. Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, znajdujący się w przednio-dolnej części szyi. Płaty tarczycy można znaleźć po obu stronach tchawicy i są one dość wyraźnie wyczuwalne.

Samo-diagnoza

Ostateczną diagnozę zawsze powinien postawić endokrynolog – to on jest specjalistą, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Zanim jednak się do niego wybierzemy, możemy sami dokonać wstępnego rozpoznania. Wystarczy tylko lustro i szklanka wody. Stojąc przodem do lustra wyciągnij szyję do góry, weź łyk wody i w trakcie jej przełykania obserwuj szyję. Jeśli pojawią się na niej wypukłości czy guzki to znak, że może dziać się coś poważniejszego. Drugą metodą badania jest dotykanie gruczołu. Pozwala to wyczuć ewentualne zmiany (pod względem występowania guzków, powiększenia czy bolesności). Wyraźnie powiększona tarczyca widoczna jest też na pierwszy rzut oka.

Stężenie TSH

Identyfikacja problemów z tarczycą nie może jednak odbywać się wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań palpacyjnych. Należy przede wszystkim wykonać badania biochemiczne, ponieważ tarczyca jest gruczołem produkującym hormony i jednym z gruczołów odpowiadających za prawidłowy stan gospodarki hormonalnej całego organizmu.
Badania poziomu stężenia TSH należy do jednych z podstawowych, które wykonuje się przy podejrzeniu chorób tarczycy. Jednak ograniczenie się wyłącznie do niego może być niemiarodajne. Dlatego poza wykonaniem kompleksowych badań sprawdzających poziom hormonów tarczycy, wykonywane jest nierzadko również USG narządu. Dzięki temu można wykryć guzki lub stany zapalne. Wystąpienie guzków w tarczycy nie jest jednak powodem do paniki. Nie wszystkie guzki są bowiem niebezpieczne czy onkogenne. Niektóre nie świadczą o nowotworze i nie wymagają biopsji, a wyłącznie stałej kontroli w częstotliwości, którą zleci specjalista.