Czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Wiele par oczekujących przyjścia na świat swojego potomka zastanawia się nad tym, czy seks w trakcie ciąży jest bezpieczny? To temat budzący wiele wątpliwości. Nic dziwnego. Szukając informacji w sieci, można natknąć się na rozmaite opinie bardziej lub mniej wiarygodne.

Zatem – czy współżycie w ciąży jest bezpieczne? Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Bowiem każda ciąża jest inna i każda ma indywidualny przebieg. Dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, który na bieżąco monitoruje rozwój ciąży oraz kondycję mamy i dziecka.

Wzrost libido

Większość kobiet, zwłaszcza w II trymestrze ciąży, ma zwiększone potrzeby seksualne. Lekarze uspokajają, że jest to zupełnie normalna reakcja, wynikająca ze zmieniającej się w organizmie gospodarki hormonalnej.

Pod ochroną

Wiele par unika zbliżeń w czasie ciąży lub podchodzą do nich ze zwiększoną ostrożnością ze względu na rozwijające się w brzuchu dziecko. Mimo wielu wątpliwości ginekolodzy uspokajają, że stosunek płciowy przy prawidłowym przebiegu ciąży nie wpływa negatywnie na jej przebieg ani na płód. Jest on chroniony przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Szyjka macicy jest również dodatkowo chroniona przez śluzowy czop, który zapobiega wniknięciu bakterii i wirusów. Nie zachodzi zatem ryzyko, że penetracja może uszkodzić lub naruszyć środowisko, w którym rozwija się dziecko, ponieważ znajduje się ono znacznie powyżej jej obszaru.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Lekarz ginekolog jest osobą, która decyduje o przebiegu ciąży – to on ocenia, czy płód rozwija się prawidłowo. Jeśli nie ma żadnych zagrożeń, nie ma również przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie trwania ciąży. Podczas orgazmu dziecko odczuwa w brzuchu przyjemne kołysanie, a uwalniające się endorfiny wpływają pozytywnie nie tylko na matkę, ale również na malucha. Zwiększona aktywność ruchowa maleństwa jest więc oznaką radości, a nie lęku czy strachu.

Dodatkowe wrażenia

Dla wielu par ciąża zwiększa tylko doznania. To okazja do lepszego poznania własnych potrzeb i możliwości oraz osiągania doznań, które dotąd nie były obecne. Warto jest więc wykorzystać ten czas dla zbudowania bliskości między obojgiem partnerów.