Czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Czy współżycie w ciąży jest bezpieczne?

Wiele par oczekujących przyjścia na świat swojego potomka zastanawia się nad tym, czy seks w trakcie ciąży jest bezpieczny? To temat budzący wiele wątpliwości. Nic dziwnego. Szukając informacji w sieci, można natknąć się na rozmaite opinie bardziej lub mniej wiarygodne.

Zatem – czy współżycie w ciąży jest bezpieczne? Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna. Bowiem każda ciąża jest inna i każda ma indywidualny przebieg. Dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, który na bieżąco monitoruje rozwój ciąży oraz kondycję mamy i dziecka.

Wzrost libido

Większość kobiet, zwłaszcza w II trymestrze ciąży, ma zwiększone potrzeby seksualne. Lekarze uspokajają, że jest to zupełnie normalna reakcja, wynikająca ze zmieniającej się w organizmie gospodarki hormonalnej.

Pod ochroną

Wiele par unika zbliżeń w czasie ciąży lub podchodzą do nich ze zwiększoną ostrożnością ze względu na rozwijające się w brzuchu dziecko. Mimo wielu wątpliwości ginekolodzy uspokajają, że stosunek płciowy przy prawidłowym przebiegu ciąży nie wpływa negatywnie na jej przebieg ani na płód. Jest on chroniony przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Szyjka macicy jest również dodatkowo chroniona przez śluzowy czop, który zapobiega wniknięciu bakterii i wirusów. Nie zachodzi zatem ryzyko, że penetracja może uszkodzić lub naruszyć środowisko, w którym rozwija się dziecko, ponieważ znajduje się ono znacznie powyżej jej obszaru.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Lekarz ginekolog jest osobą, która decyduje o przebiegu ciąży – to on ocenia, czy płód rozwija się prawidłowo. Jeśli nie ma żadnych zagrożeń, nie ma również przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie trwania ciąży. Podczas orgazmu dziecko odczuwa w brzuchu przyjemne kołysanie, a uwalniające się endorfiny wpływają pozytywnie nie tylko na matkę, ale również na malucha. Zwiększona aktywność ruchowa maleństwa jest więc oznaką radości, a nie lęku czy strachu.

Dodatkowe wrażenia

Dla wielu par ciąża zwiększa tylko doznania. To okazja do lepszego poznania własnych potrzeb i możliwości oraz osiągania doznań, które dotąd nie były obecne. Warto jest więc wykorzystać ten czas dla zbudowania bliskości między obojgiem partnerów.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica