Kamica nerkowa- dlaczego się pojawia?

Kamica nerkowa- dlaczego się pojawia?

Kamica nerkowa występuje w momencie pojawienia się złogów w układzie moczowym. Złogi te potocznie nazywamy kamieniami moczowymi, które zbudowane są z substancji znajdujących się w moczu, w formie rozpuszczonej. Zdarza się jednak, że ich stężenie jest zbyt duże i nie dochodzi do ich rozpuszczenia. W takim przypadku nierozpuszczone substancje tworzą kryształki (tzw. piasek w nerkach), które z czasem łączą się w coraz większe i w ten sposób powstają popularne kamienie nerkowe. 

Najczęściej złogi są zbudowane ze szczawianu lub fosforanu wapnia, fosforanu magnezo- amonowego i cysty, chociaż to zdarza się bardzo rzadko. 

Kamica nerkowa- dlaczego się pojawia?

Rozwój kamicy nerkowej może zależeć od kilku zaburzeń oraz nieprawidłowości w organizmie, m.in.:

  • za mało substancji hamujących powstawanie złogów w moczu (np. cytryniany)
  • nieprawidłowo odbywający mocz z nerek
  • choroby sprzyjające kamicy nerkowej np. nadczynność przytarczyc, przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D, wapnia

Warto jednak pamiętać, że u większości chorych nie da się stwierdzić przyczyny powstawania kamieni nerkowych.

Kamica nerkowa- jak często występuje?

Choroba występuje najczęściej u kobiet w wieku 50- 70 lat oraz u mężczyzn w wieku 40 – 50 lat. Objaw kamicy nerkowej w postaci napadu kolki nerkowej występuje przynajmniej raz w życiu u ok. 10% mężczyzn i 5% kobiet.

Często zdarza się, że po 5- 10 lat od pierwszego napadu, występują kolejne.

Kamica nerkowa może występować rodzinnie. 

Kamica nerkowa- objawy

Kamienie nerkowe mogą nie dawać żadnych objawów przez lata. W momencie powiększania się mogą powodować ból pleców. Ponadto, częstym i typowym objawem jest kolka nerkowa.

Kolka nerkowa

Przyczyną silnego bólu spowodowanego kolką nerkową jest przemieszczenie się kamieni nerkowych z nerki do moczowodu. Podróż ta powoduje podrażnienie lub zatkanie moczowodu. Ból przy kolce nerkowej jest silny i często kurczowy, co znaczy, że nasila się i łagodnieje, umiejscowiony jest w okolicy nerki lub w dole brzucha. Wielu chorych skarży się na wymioty podczas napadu kolki nerkowej.

Mam objawy- co robić?

W razie zauważenia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Szczególnie, jeżeli do kolki nerkowej dochodzi np. gorączka. Osoby, u których kamica nerkowa była już diagnozowana i konsultowały problem z lekarzem, mogą przyjmować zalecone wcześniej przez niego leki rozkurczowe i przeciwbólowe. 

Kamica nerkowa- leczenie 

W większości przypadków, ze względu na mały rozmiar kamienia,  wystarczają leki przeciwbólowe i rozkurczowe dostępne bez recepty. W trudniejszych przypadkach lekarz zaleca silniejsze leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Nierzadko zleca także wykonanie USG i badań laboratoryjnych. W dzisiejszych czasach specjaliści rzadko podejmują decyzje o operacyjnym usunięciu kamieni, ponieważ istnieją metody mniej inwazyjne. Należą do nich:

Litotrypsja pozaustrojowa 

Litotrypsja pozaustrojowa polega na rozbijaniu kamieni moczowych wewnątrz organizmu przy użyciu tzw. fali wstrząsowej.

Nefrolitotrypsja przezskórna

Nefrolitotrypsję przezskórną wykonuje się w przypadku, gdy litotrypsja jest niemożliwa za względu na położenie lub rozmiar kamienia. Zabieg polega na wprowadzeniu nefroskopu przez niewielkie nacięcie w skórze. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć kamienie, a następnie rozdrobnić je na mniejsze części i usunąć.

Ureterorenoskopia 

Ureterorenoskopia polega na wprowadzeniu wziernika przez cewkę moczową do moczowodu. Przez giętki wziernik lekarz może dokładnie obejrzeć kamień moczowy oraz go zlikwidować. 

Całkowite wyleczenie- czy jest możliwe?

Około połowa przypadków to kamica nerkowa, która występuje raz w życiu, więc nie ma potrzeby stosowania długiego leczenie. U pacjentów, u których kamica powraca należy wykonać niezbędne badania wykrywające przyczynę, a następnie zastosować leczenie zapobiegawcze. 

Stosowanie odpowiedniej diety i prowadzenie stylu życia zasugerowanego przez lekarza w dużej części zapobiega tworzeniu się nowych złogów. Najważniejsza jednak jest samodyscyplina pacjenta.

Wyleczona kamica nerkowa- co robić?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najważniejsza jest samodyscyplina pacjentów, którzy muszą, bardzo często, zmienić swoje wieloletnie nawyki. 

Do istotnych zasad należy picie dużej ilości wody, tak, aby objętość moczu zawsze wynosiła min. 2 litry na dobę. Ponadto lekarze zalecają ograniczenie spożycia mięsa, ponieważ jest źródłem substancji, które ułatwiają powstawanie kamieni moczowych. Ważnym aspektem jest także ograniczenie spożycia soli oraz nieprzyjmowanie preparatów wapnia i witaminy D bez konsultacji z lekarzem. 

Kamica nerkowa- jak uniknąć zachorowania?

Ze względu na to, że często nie udaje się określić przyczyny powstawania kamieni nerkowych, trudno mówić o odpowiedniej profilaktyce. Niemniej jednak wiedza, którą mamy pozwala wyciągnąć wnioski, że istotna jest ilość spożywanych płynów. Jest to ważne dlatego, że złogi tworzą się z substancji zawartych w moczu, więc regularne jego oddawanie ma zapobiegać ich powstawaniu. 

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz