Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W tym niechlubnym rankingu zajmuje 4. miejsce. 

POChP jest często występującą chorobą, ale można jej skutecznie zapobiegać i leczyć

Przewlekła obturacyjna choroba płuc- czym się charakteryzuje?

Choroba ta charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Sam proces postępuje i wiąże się z zapaleniem dróg oddechowych i płuc przy zetknięciu ze szkodliwymi gazami lub cząsteczkami. Często taką reakcję wywołuje dym tytoniowy lub produkty spalania drewna. 

Cząsteczki takie działają szkodliwie na błonę śluzową, która wyściela oskrzela. Przez to zwiększa się wydzielanie śluzu, co przerasta gruczoły śluzowe. Proces ten powoduje powstawanie i stopniowe zwiększanie się komórek zapalnych, z których substancje uszkadzają tkankę płucną. Efektem tego jest zmniejszenie średnicy małych oskrzeli i oskrzelików oraz zniszczenia miąższu płuca w ich otoczeniu. Powoduje to łatwiejsze zapadanie się ich podczas wydechu. 

Efektem zwężenia oskrzeli jest ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Przyczyny POChP

  1. Dym tytoniowy

Dym tytoniowy odpowiada za ok. 90% przypadków zachorowań

2. Inne czynniki ryzyka takie jak; 

  • rozwój płuc

    Osoby mające mniejszą pojemność płuc mogą łatwiej zachorować na POChP
  • zakażenie układu oddechowego przebyte w dzieciństwie

Przebyte zakażenia mogą wpływać na zmniejszoną czynność płuc w wieku dorosłym

  • niedobór alfa1-antytrypsyny

Alfa1- antytrypsyna to substancja hamująca działanie enzymów rozkładających białko. W tkance płuc panuje równowaga między enzymami rozkładającymi tkanki, a substancjami, które to hamują. U osoby z POChP niedobór substancji hamujących prowadzi do uszkadzania tkanki śródmiąższowej płuc.

  • wykonywany zawód

pyły oraz substancje chemiczne mają znaczenie u k. 15% chorych 

  • zanieczyszczenia powietrza

    Jego wpływ jest stosunkowo niewielki jeżeli mówimy o rozpoczęcie choroby, może mieć wpływ na szybszy rozwój u osób już chorujących

Przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc- objawy

Początkowe stadium choroby daje o sobie znać w postaci szybszego i głębszego oddychania. Najszybciej można to zauważ po wysiłku. W miarę rozwijania się choroby, obawy zauważalne są także podczas minimalnego wysiłku (chodzenie), a następnie także w trakcie spoczynku. Dodatkowo pojawia się kaszel, który najbardziej intensywny jest po przebudzeniu. Innym objawem towarzyszącym POChP są duszności. Dodatkowo u chorych może występować uczucie ściskania w klatce piersiowej. 

Jak uniknąć zachorowania?

Pierwszą z rzeczy jaką należy zrobić aby uniknąć zachorowania na obturacyjne zapalenie płuc jest zaprzestanie palenia tytoniu, jeżeli już to robimy. Udowodniono, że to właśnie on ma największy wpływ na rozwój choroby. 

Leczenie obturacyjnego zapalenia płuc 

Do leczenia stosuje się leki, które poprawiają jakość życia chorego, nie spowalniają jednak rozwoju choroby.

Jak lekarz ustala diagnozę?

Podstawowym badaniem, które służy do rozpoznawania choroby i jej postępu jest spirometria. Badanie to pozwala na ocenienie stopnia obturacji dróg oddechowych i stwierdzić, czy jest ona odwracalna. 

Zwężenie oskrzeli może być odwracalne, czyli takie, które ulega rozszerzeniu po podaniu leków rozkurczowych oraz nieodwracalne, które takiej poprawie nie ulega. 

Nieodwracalne zwężenie dróg oddechowych jest podstawową cechą POChP.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz