Nieregularne miesiączkowanie

Nieregularne miesiączkowanie

Zaburzone cykle miesiączkowe nie zawsze muszą wynikać z poważnych chorób. Są okresy, w których nieregularne miesiączki uważane są za normalne oraz takie, gdy na prawidłowy przebieg cyklu mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne.

Co powoduje nieregularne miesiączki?

W początkowych dwóch latach od wystąpienia pierwszej miesiączki nieregularność cyklów jest uważana przez lekarzy ginekologów za normalny proces dojrzewania. Również u kobiet, które wchodzą w etap menopauzy, nieregularne miesiączkowanie uznawane jest za prawidłowy proces nawet przez 5 lat od wystąpienia pierwszych symptomów przekwitania.

Są jednak sytuacje, w których zaburzenie cyklu menstruacyjnego może być powodem do niepokoju:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Zespół policystycznych jajników
  • Choroby weneryczne
  • Przewlekły stres
  • Choroby układu rozrodczego

Kiedy należy udać się do lekarza, jeśli cykle miesiączkowe są nieregularne?

Jeżeli cykl menstruacyjny jest nieregularny, każdorazowo należy skonsultować się ze specjalistą, którym jest lekarz ginekolog. Tylko wizyta i odpowiednia diagnostyka pomogą ustalić, jaki jest powód zaburzeń. Niekiedy wystarczy zmiana stylu i trybu życia, ale może się także zdarzyć, że konieczne będzie zastosowanie przepisanej przez lekarza kuracji farmakologicznej. Wówczas z reguły rozpoczyna się stosowanie środków hormonalnych, często w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica