Nowotwór złośliwy tarczycy

Nowotwór złośliwy tarczycy

Nowotwór złośliwy tarczycy nie występują w Polsce często. Zdecydowanie częściej lekarze spotykają się z niegroźnymi guzkami tarczycy. Dzisiaj jednak skupimy się na nowotworach tarczycy, ich rodzajach, diagnostyce oraz leczeniu. 

Rodzaje raków tarczycy

Nowotwory tarczycy zróżnicowane

Ten rodzaj nowotworu stanowi ok 90% wszystkich przypadków. Spośród nich wyróżniamy dwa typy:

  • rak brodawkowaty, najczęściej występujący rodzaj nowotworu tarczycy
  • rak pęcherzykowaty występuje rzadziej

Nowotwory anaplastyczne (niezróżnicowane) stanowią od 2 do 5% nowotworów złośliwych tarczycy

Nowotwór złośliwy tarczycy- jakie są przyczyny zachorowania

Poniżej wymienione czynniki zwiększają szanse na zachorowanie na raka tarczycy:

  • promieniowanie jonizujące, o osób, które w dzieciństwie odbyły radioterapię okolicy szyi, rak tarczycy występuje częściej 
  • płeć, istnieje większe ryzyko rozwoju raka tarczycy u kobiet niż u mężczyzn
  • czynniki genetyczne, występowanie nowotworu tarczycy w poprzednich pokoleniach zwiększa szanse na jego wstąpienie w pokoleniach następnych
  • podaż jodu, zauważono, że na obszarach, na których podażą jodu w diecie jest niewielka, zdecydowanie częściej występuje pęcherzykowy rak tarczycy 

Jak często występują nowotwory tarczycy?

Rak tarczycy jest stosunkowo rzadkim nowotworem, w Polsce obserwuje się około 2500 nowych zachorowań rocznie. Warto podkreślić, że kobiety chorują zdecydowanie częściej, nawet 3-5 razy. Istotną kwestią jest także wiek- choroba najczęściej pojawia się ok. 40.-50. roku życia. 

Nowotwór złośliwy tarczycy- objawy

Rak tarczycy przez lata może nie dawać żadnych niepokojących objawów, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania laboratoryjne (TSH, FT3, FT4, ATG, ATPO) oraz USG tarczycy

Czasami jednak zdarza się, że pojawiają się pewne niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o chorobie. Przede wszystkim jest to twardy, ale niebolesny guzek w tarczycy. Warto jednak wspomnieć, że guz może się pojawić, ale nie musi być on wyczuwalny i nie musi być nowotworowy. Dodatkowo może powiększyć się obwód szyi i węzły chłonne, które dodatkowo stają się bardzo twarde. 

Należy pamiętać o tym, że jak każdy nowotwór złośliwy, tak rak tarczycy, może dawać przerzuty na sąsiadujące tkanki, a z tym wiążą się dodatkowe objawy i dolegliwości; kłopoty  przełykaniem i oddychaniem, ból szyi,  uporczywa chrypka.

Zauważam objawy- co robić?

W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza endokrynologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań i będzie czuwał nad leczeniem. 

Nowotwór złośliwy tarczycy- leczenie

Leczenie chirurgiczne

Zazwyczaj, pierwszym etapem leczenia jest chirurgiczne usunięcie całej tarczycy lub jednego jej płata. W niektórych przypadkach może temu towarzyszyć usunięcie węzłów chłonnych szyjnych. 

Jak każda operacja, może nieść za sobą pewne powikłania; przejściową lub trwałą niedoczynność przytarczyc, lub uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego. Warto jednak pamiętać, że występują one bardzo rzadko. 

Leczenie jodem promieniotwórczym 

Przy leczeniu raka brodawkowatego lub pęcherzykowego stosuje się leczenie uzupełniające jodem promieniotwórczym. Pierwsze podanie radiojodu zazwyczaj następuje po ok. 3 miesiącach od operacji. Terapia ta jest powtarzana co kilka- kilkanaście miesięcy, a wszystko zależy od tego, jak skuteczna jest u danej osoby.

Leczenie jodem promieniotwórczym może brzmieć strasznie, ale jest całkowicie bezpieczne. Owszem, mogą pojawić się skutki uboczne np. wymioty, ale nie są one długotrwałe. 

Warto podkreślić, że po takim leczeniu przez 6-12 miesięcy nie należy planować potomstwa ani karmić piersią. 

Teleradioterapia

Stosowana jest na obszar szyi i śródpiersia u osób z rakiem anaplastycznym i rdzeniastym.

Chemioterapia 

Wybór chemioterapii jako sposób leczenia raka tarczycy jest sprawą bardzo skomplikowaną, ponieważ nie stosuje się jej do wszystkich przypadków. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz onkolog. 

Farmakoterapia 

Stosowanie lewotyroksyny zaleca się u wszystkich chorych po usunięciu tarczycy. Ma to na celu uzupełnienie niedoboru hormonów. 

Dawkę leku najczęściej dobiera lekarz endokrynolog.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Szansa na całkowite wyleczenie zależy od typu raka oraz stopnia jego zaawansowania. 

Rokowanie u osób ze zróżnicowanym rakiem tarczycy, po zastosowaniu odpowiedniego leczenia operacyjnego i uzupełniającego jest bardzo dobre. U chorych z rozpoznanym rakiem niezróżnicowanym sytuacja wygląda mniej optymistycznie. Od pojawienia się pierwszych objawów do zgonu, mija zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Przy nowotworze rdzeniastym, oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, dziesięcioletnia przeżywalność wynosi 80-90%.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz