Ostra niewydolność wątroby

Ostra niewydolność wątroby

Ostra niewydolność wątroby to nagłe i szybkie pogorszenie się czynności wątroby prowadzące w mniej niż 26 tygodni do wystąpienia początków encefalopatii wątrobowej. Ponadto występują zaburzenia w zakresie osoczowych czynników krzepnięcia, z wartością INR ≥ 1,5. 

INR to międzynarodowy wskaźnik czasu protrombinowego. Jest to wskaźnik układu krzepnięcia, który ulega zmianom u osób z zaburzeniami czynności wątroby., z towarzyszącymi przy tym zaburzeniami psychicznymi.

Jak często występuje ostra niewydolność wątroby?

ONW występuje od 0,1% do 5% i zależy od przyczyny choroby wątroby. Natomiast śmiertelność wynosi 30-80% i także zależy od przyczyny choroby. 

ONW- przyczyny 

Ostra niewydolność wątroby może się rozwinąć w kilku przypadkach. Poniżej wymienimy najczęstsze: 

 • zatrucie lekami, najczęściej zdarza się to paracetamolem 
 • zatrucie toksynami np. muchomora sromotnikowego 
 • z powodu zakażenia wątroby wirusem HBV lub innymi wirusami powodującymi zapalenia wątroby
 • z powodu zakrzepicy żył wątrobowych 
 • ze względu na występowanie innych chorób wątroby np. choroby Wilsona 
 • z powodu wystąpienia chorób ogólnoustrojowych np. sepsy 

Ostra niewydolność wątroby- objawy

Do objawów ostrej niewydolności wątroby zaliczamy:

 • nudności
 • bóle po prawej stronie brzucha
 • osłabienie
 • złe samopoczucie
 • spadek masy ciała
 • zaburzenia świadomości
 • żółtaczka

Oczywiście, pojawienie się tych objawów nie jest równoznaczne z ostrą niewydolnością wątroby, należy wykonać szereg badań aby się upewnić. Zadaniem lekarza jest zebrać dokładny wywiad dotyczący zakażenia wirusami i przyjmowanych leków oraz innych substancji, takich jak alkohol. 

ONW- sposoby leczenia 

Wybrany sposób leczenia zależy od przyczyny wystąpienia ostrej niewydolności wątroby i zazwyczaj dobiera się go indywidualnie do każdego pacjenta. Specjaliści stosują leczenie glikokortykosteroidami, węglem aktywowanym, ale także chemioterapię i leczenie immunosupresyjne. 

Powikłania po ostrej niewydolności wątroby 

Najpoważniejszym powikłaniem po ONW jest obrzęk mózgu i wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. U chorych z I-II stopniem encefalopatii obrzęk mózgu obserwowany jest rzadko, natomiast u chorych z III i IV stopniem zaburzeń neurologicznych, którzy są bardziej są bardziej narażeni na obrzęk, powinni być ułożeni z nachyleniem głowy pod kątem 30°. 

Przyjrzyjmy się teraz stopniom encefalopatii i ich charakterystyce:

I stopień- zmiany zachowania, niewielkie zaburzenia świadomości
II stopień- nieadekwatne do sytuacji zachowania, dezorientacja, podsypianie
III stopień- zmiany zachowania, niewyraźna mowa
IV stopień- głęboka śpiączka 

Innymi powikłaniami i zagrożeniami dla osób z ostrą niewydolnością wątroby są różnego rodzaju zakażenia; bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Warto też wspomnieć o zaburzeniach krzepnięcia, które rozwijają się ze względu na zmniejszenie syntezy czynników układu krzepnięcia w wątrobie. Ponadto u chorych na ONW może występować krwawienie z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia metaboliczne

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania?

Aby zmniejszyć szanse zachorowania powinno się prowadzić zdrowy tryb życia oraz zachować szczególną ostrożność w przyjmowaniu leków i spożywaniu alkoholu.  Szanse na zachorowanie zmniejsza także przyjęcie szczepień przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz i zakładka kontakt