Ostroga piętowa – przyczyna czy skutek schorzenia?

Ostroga piętowa – przyczyna czy skutek schorzenia?

Być może hasło „ostroga piętowa” jest Ci nieznane, a być może znasz kogoś kto borykał się z tą przypadłością lub dotyczy Cię ono bezpośrednio. Warto  poznać kilka faktów na temat schorzenia, aby nie zlekceważyć go w przyszłości.

Czym jest ostroga piętowa?

Przyczyną ostrogi piętowej (inaczej zapalenia rozcięgna podeszwowego) są zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, które powodują powstanie na nim narośli kostnej. Dolegliwość ta objawia się bólem okolicy pięty pojawiającym się po przeciążeniu stopy, następnie po każdym obciążeniu i wreszcie występuje również ból spoczynkowy. Jeśli narośl ta jest wystarczająco duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe, a w szczególności jego przyczep do guza piętowego oraz tkanek miękkich go otaczających, powodując przewlekły stan zapalny. W konsekwencji daje to ból w okolicach pięty, ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się. Jest to dolegliwość nawracająca, pojawiająca się po każdym przeciążeniu stopy.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Przyczyną powstania tak zwanej ostrogi piętowej są czynniki przeciążające stopę takie jak:

 • wykonywanie pracy stojącej
 • nieprawidłowo wyleczona kontuzja, powodująca koślawienie stopy / kości piętowej
 • intensywne uprawianie sportów obciążających stopy
 • nadwaga
 • podeszły wiek
 • niewygodne obuwie (np. wysoki obcas)

Rozpoznanie choroby

Podstawą diagnostyki w kierunki ostrogi piętowej jest badanie kliniczne, a przede wszystkim staranna palpacja stopy, czyli badanie dotykiem, które pozwala stwierdzić, co i gdzie dokładnie boli. Jeśli odczuwasz przewlekły ból w tylnej części stopy niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem ortopedą. Badanie powinno być poprzedzone tzw. wywiadem lekarskim, czyli określeniem m.in. czasu trwania dolegliwości, natężenia oraz początku wystąpienia, a także czynników, które zaostrzają bądź łagodzą przebieg choroby. Żeby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, można wykonać zdjęcie RTG, a w razie wątpliwości także badanie USG, jednak nie u wszystkich pacjentów jest ono konieczne.

Leczenie ostrogi piętowej

Choroba jest trudna w leczeniu, dlatego już samo zmniejszenie dolegliwości jest sukcesem. Stosuje się wkładki ortopedyczne do obuwia, których zadaniem jest odciążanie nacisku w obrębie pięty oraz rehabilitację leczniczą i farmakoterapię.

Profilaktyka czyli jak uniknąć ostrogi piętowej?

Aby uniknąć ostrogi piętowej należy pamiętać aby:

 • unikać przeciążania stopy,
 • dobrać odpowiednie, wygodne obuwie,
 • utrzymywać właściwą masę ciała.
 • kontrola prawidłowej osi kończyny dolnej – unikanie koślawienia stopy

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica