Jeśli miewasz problemy z ostrością widzenia, jesteś osobą po 50. roku życia ważna jest dla Ciebie profilaktyka okulistyczna, ponieważ możesz być zagrożona/y schorzeniem zwyrodnienia plamki żółtej.
Zwyrodnienie plamki żółtej – co to?
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem w skrócie AMD od angielskiej nazwy Age-related Macular Degeneration to przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50. roku życia. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Rozróżnia się postać suchą i wysiękową, która może dotknąć także ludzi młodych. Choroba jest przyczyną utraty ostrości widzenia oraz problemów z rozróżnianiem kolorów. Przyczyna choroby nie jest do końca znana, może posiadać podłoże genetyczne. Zwyrodnienie plamki żółtej częściej występuje też u osób palących papierosy, chorujących na nadciśnienie tętnicze, po zawale serca lub udarze mózgu.
Zwyrodnienie plamki żółtej ma dwie postacie:
- postać sucha – w niej zanik widzenia postępuje wolniej, początkowo gorzej widzi się przy słabym świetle, pojedyncze litery tekstu są zniekształcone; postać sucha spowodowana jest obumieraniem komórek barwnikowych fotoreceptorów plamki i naczyń krwionośnych;
- postać wysiękowa – zanik widzenia przebiega znacznie szybciej, w obręb siatkówki wrastają patologiczne naczynia krwionośne, co skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptorów; ostrość wzroku i widzenie barw pogarsza się i pojawia się mroczek centralny.
Leczenie schorzenia zwyrodnienia plamki żółtej
W rozpoznawaniu choroby stosuje się badanie dna oka, angiografię fluoresceinową, koherentną tomografię. W domu można wykonać test Amslera. Polega na obserwacji z odległości 30 cm siatki Amslera – kwadratu o boku 10 cm podzielonego czarnymi liniami przecinającymi się co pół centymetra. W centrum siatki znajduje się punkt, na który kieruje się oś widzenia. Przy AMD powstają nieprawidłowości obrazu w postaci mroczków lub zniekształceń. Przede wszystkim jednak jeśli rozpoznajesz u siebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem najważniejsza jest konsultacja z lekarzem okulistą, który wykona odpowiednią diagnostykę i zastosuje leczenie. Przy wcześnie wykrytym AMD można zahamować postęp choroby, ale nie u wszystkich pacjentów możliwa jest poprawa już popsutego wzroku. Najważniejszą rolę odgrywa zapobieganie zmianom miażdżycowym (zdrowa dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, rozsądny wysiłek fizyczny), ochrona oczu przed mocnym światłem i niepalenie tytoniu. Osobom, u których już pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe w siatkówce oka, lekarz okulista może zalecić uzupełnienie diety o substancje ochraniające plamkę żółtą.