Prostata – problemy z prostatą i ich przyczyny

Prostata – problemy z prostatą i ich przyczyny

Prostata sama w sobie nie jest chorobą. Jest to gruczoł krokowy znajdujący się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Zwykle prostata daje osobie znać w dojrzałym wieku, a głównym symptomem są problemy przy oddawaniu moczu.

Przerost prostaty

Problemy związane z prostatą wynikają zwykle z jej przerostu. W wyniku spadku androgenów, w głównej mierze testosteronu, następuje powiększenie prostaty i jej przerost – tzw. gruczolak. W środowisku medycznym ten proces nazywany jest po prostu objawem starzenia. Jego symptomy są wyraźnie widoczne już u mężczyzn przekraczających 60 rok życia.

Przerośnięta prostata a problemy z oddawaniem moczu

Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa. Kiedy gruczoł krokowy się powiększa, zaczyna na nią uciskać, co powoduje różne, nieprzyjemne objawy. Jednym z głównych, świadczących o powiększającym się gruczole krokowym, jest opóźnione oddawanie moczu. Oznacza to, że należy zaczekać, aż mocz spłynie przez cewkę moczową, a sam strumień jest spowolniony i słaby. Symptomem towarzyszącym jest niepełne opróżnienie pęcherza. W wyniku tego, mężczyzna czuje częstszą potrzebę korzystania z toalety, również w nocy, a potrzeba oddania moczu jest na tyle silna, że musi opróżnić pęcherz niemal natychmiast.

Przerost prostaty a wizyta u lekarza urologa

Wśród objawów przerośniętej prostaty pojawiają się nie tylko te, powodujące dyskomfort, ale także takie, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalisty.

Wśród objawów prostaty występują:

  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Całkowite zatrzymanie moczu
  • Zawroty głowy
  • Nudności

Wystąpienie tych objawów nie zwiastuje niczego dobrego. W wyniku silnego uciskania na cewkę moczową mogło bowiem dojść do zablokowania cewki moczowej, a tym samym zatrzymania moczu. W konsekwencji zaczyna się on cofać, a to prowadzi do zatrucia organizmu. Niewykluczone, że w tak zaawansowanym stanie konieczne będzie usunięcie gruczolaka i operacyjne odblokowanie cewki.

Wskazaniem do wizyty u urologa jest także problem z oddawaniem moczu, czyli początkowa faza powiększającej się prostaty. Istnieją na rynku leki, które właściwie stosowane łagodzą objawy, a niektóre z nich mogą nawet zatrzymać powiększanie się gruczołu.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica