Prostata sama w sobie nie jest chorobą. Jest to gruczoł krokowy znajdujący się pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Zwykle prostata daje osobie znać w dojrzałym wieku, a głównym symptomem są problemy przy oddawaniu moczu.
Przerost prostaty
Problemy związane z prostatą wynikają zwykle z jej przerostu. W wyniku spadku androgenów, w głównej mierze testosteronu, następuje powiększenie prostaty i jej przerost – tzw. gruczolak. W środowisku medycznym ten proces nazywany jest po prostu objawem starzenia. Jego symptomy są wyraźnie widoczne już u mężczyzn przekraczających 60 rok życia.
Przerośnięta prostata a problemy z oddawaniem moczu
Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa. Kiedy gruczoł krokowy się powiększa, zaczyna na nią uciskać, co powoduje różne, nieprzyjemne objawy. Jednym z głównych, świadczących o powiększającym się gruczole krokowym, jest opóźnione oddawanie moczu. Oznacza to, że należy zaczekać, aż mocz spłynie przez cewkę moczową, a sam strumień jest spowolniony i słaby. Symptomem towarzyszącym jest niepełne opróżnienie pęcherza. W wyniku tego, mężczyzna czuje częstszą potrzebę korzystania z toalety, również w nocy, a potrzeba oddania moczu jest na tyle silna, że musi opróżnić pęcherz niemal natychmiast.
Przerost prostaty a wizyta u lekarza urologa
Wśród objawów przerośniętej prostaty pojawiają się nie tylko te, powodujące dyskomfort, ale także takie, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalisty.
Wśród objawów prostaty występują:
- Problemy z oddawaniem moczu
- Całkowite zatrzymanie moczu
- Zawroty głowy
- Nudności
Wystąpienie tych objawów nie zwiastuje niczego dobrego. W wyniku silnego uciskania na cewkę moczową mogło bowiem dojść do zablokowania cewki moczowej, a tym samym zatrzymania moczu. W konsekwencji zaczyna się on cofać, a to prowadzi do zatrucia organizmu. Niewykluczone, że w tak zaawansowanym stanie konieczne będzie usunięcie gruczolaka i operacyjne odblokowanie cewki.
Wskazaniem do wizyty u urologa jest także problem z oddawaniem moczu, czyli początkowa faza powiększającej się prostaty. Istnieją na rynku leki, które właściwie stosowane łagodzą objawy, a niektóre z nich mogą nawet zatrzymać powiększanie się gruczołu.