Egzema – stan zapalny skóry w postaci wyprysków

Egzema – stan zapalny skóry w postaci wyprysków

Nasza skóra, zwłaszcza jej odkryte części, narażona jest na działanie wielu drażniących czynników. Od obecnych w powietrzu wirusów, przez zanieczyszczenia, aż po środki chemiczne, a niekiedy nawet kosmetyki. Bywa, że nasza skóra przestaje sobie radzić i zaczyna się rozwijać stan zapalny. Jedną z chorób, które dotykają naszą skórę jest egzema.

Objawy egzemy

Ponieważ egzema jest chorobą dość powszechną, to również objawy są indywidualne. Pierwszymi z nich, które mogą być sygnałem do konsultacji z dermatologiem są łuszczące, czerwone i swędzące plamy. Jeżeli zostaną one zaniedbane i poddamy ich leczeniu, przechodzą w postać małych, wypełnionych płynem pęcherzyków i grudek. Egzema najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstków, łokci, skóry pod kolanami lub w innych częściach ciała, jak klatka piersiowa czy twarz.

Przyczyny egzemy

Istnieje kilka rodzajów choroby, jednak mają one wspólny mianownik, którym jest alergia, a konkretniej atopowe zapalenie skóry. Wystąpienie egzemy ma podłoże genetyczne. Jak większość chorób tej grupy, może ona występować w stopniu mniej lub bardziej nasilonym. Duże znaczenie na wystąpienie choroby mają też warunki życia. Skażone środowisko nie sprzyja zdrowotności skóry. Nie bez znaczenia pozostaje także codzienna dieta oraz tryb życia. Stres, napięcie, przygnębienie, nasilają nie tylko objawy choroby, ale zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Ponieważ egzema jest atopowym zapaleniem skóry, a to z kolei należy do chorób psychosomatycznych, duży wpływ na przebieg choroby ma kondycja psychiczna chorego, a przede wszystkim stres.

Choroba wywoływana jest najczęściej działaniem alergenu. Mogą to być zarówno tkaniny, jak barwniki, substancje chemiczne, spożywcze czy kosmetyki.

Diagnozowanie i leczenie egzemy

Podstawowym krokiem do wyleczenia choroby jest jej prawidłowe zdiagnozowanie oraz określenie czynnika uczulającego. W tym celu należy udać się na wizytę do dermatologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, zaleci odpowiednie leczenie.