Egzema – stan zapalny skóry w postaci wyprysków

Egzema – stan zapalny skóry w postaci wyprysków

Nasza skóra, zwłaszcza jej odkryte części, narażona jest na działanie wielu drażniących czynników. Od obecnych w powietrzu wirusów, przez zanieczyszczenia, aż po środki chemiczne, a niekiedy nawet kosmetyki. Bywa, że nasza skóra przestaje sobie radzić i zaczyna się rozwijać stan zapalny. Jedną z chorób, które dotykają naszą skórę jest egzema.

Objawy egzemy

Ponieważ egzema jest chorobą dość powszechną, to również objawy są indywidualne. Pierwszymi z nich, które mogą być sygnałem do konsultacji z dermatologiem są łuszczące, czerwone i swędzące plamy. Jeżeli zostaną one zaniedbane i poddamy ich leczeniu, przechodzą w postać małych, wypełnionych płynem pęcherzyków i grudek. Egzema najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstków, łokci, skóry pod kolanami lub w innych częściach ciała, jak klatka piersiowa czy twarz.

Przyczyny egzemy

Istnieje kilka rodzajów choroby, jednak mają one wspólny mianownik, którym jest alergia, a konkretniej atopowe zapalenie skóry. Wystąpienie egzemy ma podłoże genetyczne. Jak większość chorób tej grupy, może ona występować w stopniu mniej lub bardziej nasilonym. Duże znaczenie na wystąpienie choroby mają też warunki życia. Skażone środowisko nie sprzyja zdrowotności skóry. Nie bez znaczenia pozostaje także codzienna dieta oraz tryb życia. Stres, napięcie, przygnębienie, nasilają nie tylko objawy choroby, ale zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Ponieważ egzema jest atopowym zapaleniem skóry, a to z kolei należy do chorób psychosomatycznych, duży wpływ na przebieg choroby ma kondycja psychiczna chorego, a przede wszystkim stres.

Choroba wywoływana jest najczęściej działaniem alergenu. Mogą to być zarówno tkaniny, jak barwniki, substancje chemiczne, spożywcze czy kosmetyki.

Diagnozowanie i leczenie egzemy

Podstawowym krokiem do wyleczenia choroby jest jej prawidłowe zdiagnozowanie oraz określenie czynnika uczulającego. W tym celu należy udać się na wizytę do dermatologa, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych, zaleci odpowiednie leczenie.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica