Przerost migdałków – kiedy należy wyciąć dziecku migdałki?

Przerost migdałków – kiedy należy wyciąć dziecku migdałki?

Przerost migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego może nastąpić w pierwszych latach życia dziecka. Dochodzi do niego w wyniku wzmożonej aktywności układu immunologicznego. Co to oznacza? Dowiedz się więcej z dalszej treści wpisu.

Czym spowodowany jest przerost migdałków?

Jeżeli twoje dziecko często łapie wirusowe lub bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych, powoduje to przerost tkanki limfatycznej. W sytuacji, gdy stany zapalne są częste lub trwają długo, tkanka ta ulega stałemu przerostowi, a wtedy może okazać się konieczne usunięcie jej.

Czynnikami, które dodatkowo wpływają na przerost migdałków są także dolegliwości alergiczne, a zwłaszcza nieżyt nosa. Ponadto, przyczynić się może refluks przełykowo-żołądkowy oraz narażanie dziecka na kontakt z dymem tytoniowym. Przerost migdałków dotyczy najczęściej dzieci w wieku 3-7 lat.

Objawy przerostu migdałków

Jednym z głównych, ogólnych objawów świadczących o przerośniętych migdałkach, jest pogorszenie drożności gardła, co jest wynikiem mechanicznego zwężenia jego górnej oraz środkowej części.

Wśród pozostałych symptomów, mogących świadczyć o przeroście migdałków, są:

  • Niedrożność lub upośledzenie drożności nosa
  • Niewyraźna mowa
  • Oddychanie przez usta
  • Problemy z węchem, a niekiedy także ze słuchem
  • Wada zgryzu
  • Niekiedy bezdech senny
  • Chrapanie
  • Wydzielina z nosa
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych oraz zapalenia błon śluzowych nosa i zatok
  • Ostre, powracające wysiękowe zapalenie ucha środkowego
  • Niedowaga
  • Mogą też występować trudności w przełykaniu

Przerost migdałków u dziecka – co z tym zrobić?

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka niepokojące cię objawy, mogące świadczyć o przerośniętych migdałkach, należy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Laryngolog dokładnie zbada twoje dziecko i zdecyduje o dalszym postępowaniu eliminującym problemy. Jeżeli nie masz możliwości odbycia wizyty u laryngologa lub laryngologa dziecięcego, należy udać się do pediatry, który pomoże w podjęciu dalszej diagnostyki i leczeniu dziecka.

W zależności od stopnia przerostu migdałków, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Przerost migdałków u dzieci w wieku 3-7 lat jest częstą przypadłością i równie często ustępuje samoistnie. Gdy się tak jednak nie dzieje, a stopień przerostu migdałków nie jest rażący, lekarz może przepisać twojemu dziecku odpowiednie leki donosowe, które w znacznym stopniu pomagają poprawić kondycję migdałków i przywrócić twojemu dziecku komfort oddychania i funkcjonowania przestrzeni nosowo-gardłowej. Jeżeli jednak przerost jednego lub kilku migdałków jest znaczny, laryngolog może skierować twoje dziecko na zabieg chirurgicznego zmniejszenia lub całkowitego wycięcia migdałków.

Czy można zapobiec przerostowi migdałków u dziecka?

Jednym z czynników, mogących wpływać na trwałe powiększenie się migdałków jest kontakt z dymem tytoniowym. Dym jest niezdrowy nie tylko ze względu na opisywane schorzenie, ale może nieść za sobą o wiele więcej, groźnych dla twojego dziecka konsekwencji. Dlatego bezwzględnie wyeliminuj ekspozycję swojego dziecka na dym tytoniowy. Ponadto, warto jest spróbować zminimalizować ryzyko występowania infekcji górnych dróg oddechowych. To zadanie jednak nie należy do łatwych zwłaszcza, jeżeli twoje dziecko ma obniżoną odporność. W takich sytuacjach najlepiej jest zasięgnąć konsultacji pediatrycznej lub lekarza rodzinnego.