Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży przypada na okres pomiędzy 27 a 40 tygodniem. Choć cała ciąża jest okresem wyczekiwania, to ostatni trymestr staje się dodatkowo czasem zniecierpliwienia, w którym dni wydają się być dłuższe, niż dotychczas.

Co się zmienia w ostatnim trymestrze ciąży?

Ostatnie trzy miesiące ciąży to czas, gdy brzuch jest już wyraźny a ruchy dziecka nie tylko odczuwalne, ale także widoczne. Samopoczucie przyszłej mamy nie jest już tak dobre, jak to było w środkowym okresie ciąży. Może pojawić się dokuczająca zgaga, problemy ze snem, ciągłe uczucie parcia na pęcherz czy uczucie ciężkości. W tym okresie ciąży kobieta powinna zdecydowanie zadbać o dużą ilość odpoczynku i oszczędzać energię. Pojawiają się bóle w okolicach krzyża oraz skurcze przepowiadające poród mimo, że do niego może być jeszcze kilka tygodni.

Ważne! Jeżeli skurcze macicy występują częściej, niż 5 razy na godzinę i nie ustępują po zmianie pozycji, należy skonsultować to z prowadzącym ciążę ginekologiem-położnikiem.

W trzecim trymestrze dziecko przybiera już tkankę tłuszczową oraz znacznie zwiększa swoją masę i długość. Na ok. 3 tygodnie przed porodem maluch przestaje już przybierać na wadze, a swoją energię przeznacza na intensywne ćwiczenia oddychania. Jego jelita wypełnione są „wyprodukowanymi” w czasie całej ciąży elementami w postaci mazi płodowej, złuszczonego naskórka czy meszka płodowego. Całość zostanie wydalona w postaci smółki, która powinna pojawić się już po porodzie. W ostatnim trymestrze ciąży dziecko zaczyna przygotowywać się do wyjścia na świat stopniowo zmieniając pozycję i odwracając się główką w dół.

Przyszła mama powinna być przygotowana na pobyt w szpitalu i mieć „pod ręką” tzw. wyprawkę, którą zabierze ze sobą w drodze na oddział położniczy, gdy nadejdzie „ten moment”.

Badania wykonywanie w ostatnim trymestrze ciąży

W ostatnim okresie ciąży przyszła mama powinna odwiedzać swojego ginekologa częściej, niż dotychczas. Należy bowiem monitorować stan szyjki macicy, stan wód płodowych, tętno płodu i samopoczucie samej ciężarnej. USG ciąży pozwala natomiast określić przybliżoną wagę końcową dziecka, jego przewidywaną długość, jego ułożenie.

Do standardowych badań ginekologicznych, wykonywanych w czasie poprzednich trymestrów, w trzecim trymestrze pojawia się także badanie KTG, wykonywane przez położną w szpitalu lub przychodni. Częstotliwość wykonywania KTG określana jest zwykle przez lekarza, ale z reguły wykonywane jest ono raz w tygodniu aż do dnia porodu. Dzięki temu badaniu możliwe jest monitorowanie skurczów macicy oraz rozpoznanie rozpoczynającej się akcji porodowej, jak również określenie reakcji nienarodzonego jeszcze dziecka na skurcze macicy. Taki monitoring stanu matki i dziecka jest niezwykle ważny, aby poród mógł przebiegać prawidłowo, a lekarz miał możliwość podejmowania szybkich i trafnych decyzji.