Wstrząśnienie mózgu

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem mózgu. Jego skutki w większości przypadków są lekkie i przemijające, chociaż może się zdarzyć, że będą choremu towarzyszyły nawet kilka tygodni.

Parę słów o mózgu

Mózg składa się dwóch półkul. Lewa odpowiada za mowę i logiczne myślenie, prawa natomiast umożliwia na przykład rozróżnianie kolorów i to właśnie dzięki niej skupiamy się na emocjach i uczuciach. Pod korą obu półkul znajduje się istota biała, która przesyła informacje między półkulami i pozostałymi częściami mózgowia. Dolną część mózgowia stanowi rdzeń przedłużony, którego zadaniem jest dbanie o podstawowe funkcje organizmu, czyli oddychanie i krążenie.

Czym jest wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu to następstwo urazu mózgu. Należy do grupy lekkich urazów i stanowi ok. 80% wszystkich pourazowych uszkodzeń mózgu. Czas trwania jego skutków można liczyć nawet w miesiącach, ale są one przemijające.

Jakie są przyczyny wstrząśnienia mózgu?

Wstrząśnienie mózgu powstaje wskutek bezpośredniego urazu głowy spowodowanego np. wypadkiem, uderzeniem, chociaż bardzo często wstrząśnienia mózgu możemy także zaobserwować u sportowców; bokserów, kickboxerów, narciarzy, czy piłkarzy. Dodatkowo choroba ta może się pojawić przy gwałtownym przyśpieszeniu i zwolnieniu ruchu głowy. W jego wyniku może dojść do utraty przytomności, którą potocznie nazywamy “brakiem kontaktu z otoczeniem”. 

Jak wyglądają objawy?

Przy wstrząśnieniu mózgu może dojść do utraty przytomności, która z reguły jest krótkotrwała i objawia się tym, że pacjent nie pamięta okoliczności powstania urazu.

Do najczęstszych objawów występujących bezpośrednio po urazie zaliczamy: krótkotrwałą utratę przytomności, bóle głowy, wymioty, zawroty głowy, zmęczenie oraz niewyraźną mowę. Nierzadko zdarza się, że pacjenci nie pamiętają okoliczności urazu.

W późniejszym etapie mogą wystąpić zaburzenia snu, koncentracji, zaburzenia węchu i smaku oraz wrażliwość na światło i hałas. Bóle głowy i zawroty mogą występować u chorego nawet kilka miesięcy po wstrząśnieniu mózgu.

Zauważam powyższe objawy — co robić? 

Jeżeli uraz głowy, który doznaliśmy jest lekki, a zawroty głowy nie powracają, to w większości przypadków nie ma konieczności zgłaszania się do lekarza. Mimo to warto obserwować swój organizm i być szczególnie wrażliwym na każdy nietypowy objaw.

Więc… kiedy zgłosić się do specjalisty?

Do lekarza warto zgłosić się, jeżeli w następstwie urazu występuje utrata przytomności, zaburzenia orientacji, wymioty, zaburzenia widzenia, nasilający się ból głowy. Dodatkowym sygnałem ostrzegawczym może być zauważenie zmian w zachowaniu chorego (np. drażliwość, spowolnienie), ale także występowanie problemu z rozpoznawaniem osób i miejsc. 

Obserwując te objawy najlepiej wybrać się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy).

Wstrząśnienie mózgu stawianie diagnozy

Po stawieniu się u lekarza najpierw przeprowadzany jest wywiad oraz badanie neurologiczne. Lekarza może także zdecydować o konieczności wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. 

Jak wygląda leczenie wstrząśnienia mózgu?

Leczenie w głównej mierze opiera się na odpoczynku i unikaniu wysiłku fizycznego. Miejsce pobytu chorego, specjalista ustala indywidualnie. Niektórzy wracają do zdrowia w domu, ale inni mogą wymagać zostania w szpitalu pod stałą opieką. Lekarz może także zalecić ograniczenie wysiłku umysłowego oraz dochodzących do nas bodźców (muzyka, hałas) do minimum. Istotne może być także ograniczenie wpatrywania się w telewizor i monitor komputera. Dodatkowo lekarz może zalecić choremu stosowanie leków przeciwbólowych, jeżeli ten zmaga się z silnymi bólami głowy. 

W większości przypadków pacjenci ze wstrząśnieniem mózgu, po leczeniu, wracają do pełnej sprawności.

Wstrząśnienie mózgu — czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Większość pacjentów, po wdrożeniu leczenia, wraca do całkowitej sprawności. Istotne jest jednak, aby obserwować swój organizm i nie bagatelizować objawów, które mogą sugerować wystąpienie poważniejszych zaburzeń. 

Jak uniknąć zachorowania?

Podstawą uniknięcia wstrząśnienia mózgu jest zapobieganie wszelkim urazom głowy. Niektóre sytuacje jednak są większym zagrożeniem (uprawianie sportów), dlatego też warto pamiętać o stosowaniu kasków, które zminimalizują ryzyko ewentualnych urazów.

Instagram Macromedica | Facebook Macromedica | ZnanyLekarz