Kategoria: Neurologia

Mózgowe porażenie dziecięce
Wpis

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce to grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, występują w różny sposób i w różnym nasileniu. Do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi w okresie jej rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczyną uszkodzenia mogą być różne czynniki, takie jak np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone i inne.

Choroba Alzheimera
Wpis

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, wykonywanie pracy oraz zaburzają kontakty społeczne.

Wstrząśnienie mózgu
Wpis

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem mózgu. Jego skutki w większości przypadków są lekkie i przemijające, chociaż może się zdarzyć, że będą choremu towarzyszyły nawet kilka tygodni.

Padaczka
Wpis

Padaczka

Padaczka jest przewlekłą chorobą mózgu. Polega na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych.

Tętniak mózgu
Wpis

Tętniak mózgu

Tętniak mózgu jest chorobą tętnic mózgu. Tętniak powstaje, gdy jedna z warstw budujących tętnicę ulegnie osłabieniu.

Choroba Huntingtona
Wpis

Choroba Huntingtona

Choroba Huntingtona, dawniej nazywana pląsawicą Huntingtona jest chorobą układu nerwowego, która objawia się ruchami pląsawicznymi, otępieniem oraz zaburzeniami osobowości. 

Mózgowe porażenie dziecięce
Wpis

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce to duża i zróżnicowana grupa chorób, a cechą łączącą je jest problem z poruszaniem się. Przypadki tej choroby mogą się od siebie bardzo różnić. U niektórych dzieci będzie to niewielki problem z chodzeniem lub poruszaniem ręką, natomiast u innych problem może być tak zaawansowany, że będą wymagały specjalistycznego sprzętu wspomagającego poruszanie się....

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM)
Wpis

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych (KZM)

Lato to dla nas z reguły okres zwiększonej aktywności fizycznej, a co za tym idzie, częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Latem chętniej spacerujemy, odwiedzamy lasy i łono natury. Częściej przebywamy w parkach czy na trawniku własnego ogródka. Niestety lato, to także okres zwiększonej aktywności owadów. A te z kolei mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla naszego...

  • 1
  • 2