Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

zespol_suchego_oka

Na czym polega i czym się objawia zespół suchego oka?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że podobnie, jak nawilżamy naszą skórę, powinniśmy zadbać o prawidłowe nawilżanie powierzchni oka.

Czy zdarzało Ci się pieczenie oczu, nadmierne wydzielanie łez lub uczucie suchości? Jeżeli ten problem pojawia się zbyt często lub jest długotrwały, warto udać się do specjalisty, aby mógł w profesjonalny sposób ocenić, czy nie cierpisz na tzw. Zespół suchego oka.

Skąd bierze się problem i jak często występuje?

Zespół suchego oka jest dość często występującym schorzeniem i dotyka 11-17% dorosłych osób.

Najczęstsza przyczyną dolegliwości są zaburzenia nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Nie oznacza to jednak zbyt małej ilości lub braku łez. Przy zespole suchego oka może wystąpić również nadprodukcja łez, jednak ze względu na ich niewłaściwy skład, nie będą one w stanie we właściwy sposób nawilżyć powierzchni oka.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej określonych czynników powodujących występowanie choroby. Wiadomo natomiast co może ją nasilać lub zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia. Do takich czynników należą:

 • Menopauza
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Palenie tytoniu
 • Przyjmowanie niektórych leków antyhistaminowych

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

Podczas wizyty u okulisty z pacjentem przeprowadzany jest wywiad pozwalający na wstępną diagnozę. Następnie, jeżeli objawy wskazują właśnie na zespół suchego oka, lekarz przeprowadza szereg badań diagnostycznych, potwierdzających wcześniejsze przypuszczenia. Wśród takich badań znajdują się:

 • Czas przerwania filmu łzowego
 • Test Schirmera
 • Występowanie punktowych ubytków nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej po zabarwieniu powierzchni gałki specjalnymi barwnikami
 • Ocena wysokości menisku filmu łzowego
 • Badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki

Sposoby leczenia i zapobiegania przy zespole suchego oka

Leczenie schorzenia ogranicza się do działania objawowego. Polega na stosowaniu odpowiednich preparatów, które skutecznie i z długotrwałym efektem przywrócą prawidłową wilgotność oka. Należy jednak pamiętać, że żadna inna substancja nie zastąpi naturalnie wydzielanych łez. Dlatego też każdy preparat należy dobrać indywidualnie do potrzeb i schorzenia.

Niestety nie ma skutecznej metody zapobiegającej występowaniu zespołu suchego oka. Możemy jednak łagodzić jego skutki w porę reagując już na pierwsze objawy.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica