Zimą, w ciąży, w ciepłe kraje? Zasady podróżowania dla ciężarnych.

Zimą, w ciąży, w ciepłe kraje? Zasady podróżowania dla ciężarnych.

Ciąża, choć jest okresem wyjątkowym nie tylko dla kobiety, ale także dla jej najbliższego otoczenia, nierozerwalnie wiąże się również ze zmianą trybu życia. Planując kolejny miesiąc musisz brać pod uwagę, że w Twoim ciele rozwija się nowe życie.

Jak podróżować w ciąży, jeśli do tej pory wakacje organizowałaś głównie w środku zimy? Oto kilka wskazówek podróżnych dla każdej przyszłej mamy.

Dobrze przemyśl cel podróży

Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania nawet na dalekie dystanse. Są jednak miejsca, które w tym okresie lepiej odpuścić i związane z nimi plany odłożyć na przyszłość. To z całą pewnością egzotyczne kraje obarczone dużym ryzykiem mało popularnych w Europie chorób. Z całą pewnością należą do takich miejsca, gdy przed podróżą do nich musisz się zaszczepić.

Kolejnym potencjalnym ryzykiem są kraje z inną florą bakteryjną, występującą w wodzie i pożywieniu. Zapewne znane Ci jest powiedzenie „zemsta Faraona”? Jest to zespół objawów wynikających z zatrucia pokarmowego. Dochodzi do niego często podczas wizyty w krajach arabskich, jak Egipt lub w Turcji. Nie ma to dużego związku z kwestiami sanitarnymi. Powodem jest różnica flory bakteryjnej, występującej w jelitach, ale też w otoczeniu. Tym samym, „zemsta Faraona” nie jest zwykłym i typowym zatruciem pokarmowym, a zaburzeniem procesów trawiennych nie wynikającym ze spożycia nieświeżego posiłku. Może objawiać się mdłościami, osłabieniem samopoczucia, wymiotami, biegunką lub gorączką. Czasami objawy wystąpią pojedynczo i oddzielnie, a czasami skumulują się i wystąpią jednocześnie. Dla kobiety w ciąży jest to wysokie ryzyko, którego nie warto podejmować. Podróż poza Europę lepiej odłożyć zatem na później.

Nie jest także wskazane odwiedzanie krajów, w których panuje bardzo wysoka temperatura. Ciąża jest takim okresem dla organizmu, gdy wszystkie procesy są wzmożone, a sam organizm funkcjonuje „na zwiększonych obrotach”. Nie tylko zapewnia podstawowe funkcje Tobie, ale także Twojemu dziecku. Narażanie go na dodatkowe wyzwania, jak regulowanie temperatury ciała w miejscu, w którym pogoda znacznie odbiega od Twojego naturalnego otoczenia, może być dla niego dużym obciążeniem. To z kolei może odbić się zarówno na Twoim samopoczuciu, jak też na dalszym przebiegu ciąży.

Zimą w całej Europie z powodzeniem wybierzesz takie okolice, gdzie temperatura znacznie przekracza 22’C, ale jest nadal poniżej 30’C.

Środek transportu i czas podróży

Jeśli ciąża rozwija się i przebiega prawidłowo, a Twój stan zdrowia nie niesie żadnego ryzyka, podróż dowolnym środkiem transportu nie powinna być przeciwwskazaniem. To, co z całą pewnością przemawia na korzyść podróżowania samolotem, jest sam czas trwania podróży. Nawet do miejsc oddalonych o kilka tysięcy kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania, jesteś w stanie dostać się w kilka godzin podczas, gdy samochodem zajęłoby kilkanaście.

Nie jest jednak tak, że podróż samolotem ma same plusy. Wiele zależy od czasu trwania podróży. Długotrwała i wymuszona pozycja siedząca to nie tylko dyskomfort dla ciężarnej. To także zwiększone ryzyko powstania komplikacji. Może dojść nie tylko do opuchnięcia nóg, ale także powstania zaburzeń w układzie krzepnięcia, które u kobiet w ciąży są i tak naturalnym ryzykiem.

Jeżeli planujesz podróż samochodem, przede wszystkim pamiętaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, które miejsce w pojeździe zajmujesz. Odpowiednio zapięty pas u kobiety w zaawansowanej ciąży, przebiega pod brzuchem, na wysokości bioder oraz nad brzuchem, a pod biustem – na wysokości żeber. Nie należy go także luzować ręką. Udowodniono, że zagrożenie dla ciąży, wynikające z zapiętych pasów bezpieczeństwa jest mitem. To właśnie pas bezpieczeństwa pozwala uchronić zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko, gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego.

Przebieg trasy

Gdy lecisz samolotem, postaraj się zadbać o komfortowe miejsce. Kobiety w ciąży, zwłaszcza tej widocznej, mają więcej przywilejów, dzięki czemu łatwiej jest zająć takie miejsce siedzące, które ułatwi Ci podróż. Staraj się rozprostować nogi raz na 30 minut. Dobrze też, jeśli zajmiesz miejsce od środka samolotu. Nie tylko ma ono nieco więcej przestrzeni, ale także możliwość wyjścia do toalety jest łatwiejsza.

Planując podróż samolotem upewnij się też, że linie lotnicze dopuszczają loty kobiet w zaawansowanej ciąży. Jeśli jesteś w 36 tygodniu ciąży pojedynczej albo 32 tygodniu ciąży mnogiej, zachodzi prawdopodobieństwo, że linie lotnicze odmówią Ci wejścia na pokład. Wynika to z faktu, że to termin, w którym może w każdej chwili dojść do porodu. Również na pokładzie samolotu. Personel nie jest odpowiednio wykwalifikowany ani nie ma możliwości udzielenia ewentualnej pomocy specjalistycznej na pokładzie.

Podczas planowanej podróży samochodem, postaraj się dobrze przemyśleć trasę. Postoje rób co godzinę i nie zapominaj o piciu dużej ilości niegazowanych i bezkofeinowych płynów.

Nie pomijaj swojego ginekologa!

Naturalnie, że wakacje są Twoją osobistą sprawą. Mogłoby się wydawać, że Twój lekarz prowadzący nie powinien decydować o tym gdzie i kiedy pojedziesz, ani jaki środek transportu wybierzesz. Pamiętaj jednak, że to właśnie Twój ginekolog zna ciążę od początku. Monitoruje jej przebieg, widzi stopień rozwoju dziecka i określa rokowania. Dlatego też, jego opinia powinna być dla Ciebie kluczowym wyznacznikiem przed podjęciem decyzji o celu i terminie podróży, a także o długości trwania wypoczynku.