Jak przygotować się do badania usg jamy brzusznej?

Jak przygotować się do badania usg jamy brzusznej?

Obrazowanie ultrasonograficzne, powszechniej znane jako badanie USG, jest jednym z najczęściej wykonywanych typów badań, pozwalających jednocześnie dość dokładnie określić faktyczny stan badanego narządu. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym, wysyłanym przez specjalistyczna aparaturę, które odbijając się od tkanek i struktur ciała, budują ich obraz widoczny na monitorze aparatu do USG. Obrazowanie ultrasonograficzne wykonywane jest przez radiologa. Należy do badań bezbolesnych i z reguły nieinwazyjnych. Dzięki USG badać można wiele narządów, również jamę brzuszną wraz z narządami układu moczowego, jednak w tym przypadku pacjent winien się do niego odpowiednio przygotować.

Już na dzień przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien zrezygnować z ciężkich pokarmów, oczywiście na rzecz tych lekkostrawnych. Na tym etapie należy zadbać o to, aby żadne resztki nie utrzymywały się długo w brzuchu, a więc pieczywo, warzywa i owoce zdecydowanie powinno się odstawić. Równocześnie warto także zażyć środek eliminujący nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego, dostępny w każdej aptece bez recepty.

6 godzin przed obrazowaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej pacjent nie może już nic zjeść, a jedyny płyn, jak powinien przyswajać to naturalna, niegazowana woda. Wszelkie innego typu pobudzanie układu trawiennego również jest zabronione, a więc należy zapomnieć o paleniu papierosów czy żuciu gumy.

2 godziny do badania to pora na wypicie kilku szklanek niegazowanej wody naturalnej, po czym nie powinno się oddawać moczu. Pełen pęcherz umożliwi prawidłowe przeprowadzenie badania USG żeńskich narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz męskiego gruczołu krokowego, dzięki wypchnięciu pętli jelitowych, co zapewni swobodny dostęp do narządów.

W przypadku konieczności wykonania obrazowania ultrasonograficznego wyłącznie jamy brzusznej pacjent może stawić się na badanie z pustym pęcherzem.