Badanie USG jamy brzusznej

 Badanie USG jamy brzusznej - Macromedica

Badanie USG jamy brzusznej - Macromedica

USG brzucha to badanie podstawowe w diagnostyce chorób w obrębie jamy brzusznej. Jest ono łatwo dostępne, zupełnie bezbolesne, a co najważniejsze, gwarantuje szybką ocenę diagnostyczną. USG jamy brzusznej umożliwia ocenę zarówno budowy narządów jak i ewentualnych zmian. USG wykonuje się głównie w celu zbadania stanu wątroby, nerek, śledziony, trzustki, a także pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych czy pęcherza moczowego.

Kiedy należy wykonać USG jamy brzusznej?

Na badanie USG jamy brzusznej należy zgłosić się jeśli cierpimy m.in. na:

– przewlekłe bóle brzucha

– uraz jamy brzusznej,

– częste biegunki i wymioty,

– anemię,

– znaczną utratę masy ciała,

– trudności z oddawaniem moczu lub stolca,

– zakażenia dróg moczowych,

– krwawienia z: dróg rodnych, układu moczowego, układu pokarmowego,

– podwyższone OB.

Dlaczego warto wykonać USG jamy brzusznej?

Nieinwazyjne i bezpieczne badanie USG. W większości przypadków jest to badanie zupełnie bezbolesne. Podczas jego wykonywania nie stosuje się igieł czy strzykawek. Dodatkowo, nie wykorzystuje się promieni rentgenowskich, dlatego USG jamy brzusznej może być wykonywane u kobiet w ciąży.

Szeroko dostępne. USG jest badaniem szeroko dostępnym. Ponadto, nie jest tak kosztowne, jak inne badania, np. tomografia czy rezonans magnetyczny.

Brak działań niepożądanych. Jak dotąd, nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych oraz zagrożeń związanych z wykonywaniem tego badania. Badanie może być wykonywane wiele razy.

Wysoka skuteczność. USG jamy brzusznej pozwala na szybkie wykrycie wielu dolegliwości: tętniaka aorty, obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym czy też nerkach, zapalenia wyrostka robaczkowego i wielu innych.

Jeżeli cierpisz na przewlekłe bóle brzucha i wzdęcia, jeśli czynności Twojej wątroby są zaburzone lub twój lekarz stwierdził powiększenie narządów wewnętrznych – nie czekaj! Już dziś zadbaj o swoje zdrowie!

Nasz przychodnia świadczy usługi na bardzo wysokim poziomie. Zatrudniamy najlepszych lekarzy i pracujemy na wysokiej klasy sprzęcie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia wizyty!

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Aby umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie wszystkich narządów, które znajdują się w jamie brzusznej, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do USG. Po pierwsze – w dniu badania powinno się pozostać na czczo. Zaleca się, by ostatni posiłek został spożyty na 6 godzin przed planowaną wizytą u lekarza. Oprócz tego dzień przed badaniem należy stronić od ciężkostrawnych i surowych potraw – pozwoli to uniknąć wzdęć. Jeżeli osoba, która zamierza poddać się badaniu, ma problem ze wzdęciami, dzień przed badaniem powinna dodatkowo wspomóc pracę narządów trawienia za pomocą leku przeciwko wzdęciom, np. Espumisan. Około 1,5 godz. przed badaniem można napić się wody około 1,5 litra, tak, by w trakcie badania czuć lekkie parcie na pęcherz. Pozwoli to dokładnie zbadać narząd. Godzinę przed badaniem nie powinno się palić papierosów, żuć gum do żucia ani ssać cukierków.

Przebieg badania

Wykonywane w nowoczesnych gabinetach lekarskich w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie badanie USG jamy brzusznej odbywa się w kilkunastu krokach:

  1. Bezpośrednio przed badaniem lekarz przeprowadzi krótki wywiad dotyczący dolegliwości, na które uskarża się pacjent. Dzięki temu będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie przeprowadzania USG.
  2. Pacjent zostanie poproszony o położenie się na plecach na leżance oraz odsłonięcie brzucha.
  3. Odzież badanego zostanie zabezpieczona przed zabrudzeniem żelem stosowanym w trakcie badania USG.
  4. Lekarz naniesie żel na brzuch badanego i przyłoży do ciała sondę do badania USG przez powłoki brzuszne.
  5. Skontrolowany zostanie stan  narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. W trakcie USG badany może zostać poproszony o nabranie powietrza w płuca i przytrzymanie go bądź położenie się na boku, dzięki czemu niektóre z organów staną się dobrze widoczne dla lekarza. Badanie umożliwi określenie wielkości, kształtu, struktury oraz położenia narządów względem siebie. Badane będą:
    • wątroba i trzustka,
    • aorta i obszar wokół tętnicy,
    • pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe,
    • prawa nerka i prawe pole nadnerczowe,
    • lewa nerka i lewe pole nadnerczowe,
    • śledziona,
    • pęcherz moczowy.
  6. Po zakończeniu USG badany otrzyma ligninę do usunięcia z ciała żelu wykorzystanego w trakcie badania.
  7. Lekarz krótko streści wynik badania, wskaże na zmiany w narządach wewnętrznych, które mogłyby sugerować obecność schorzenia bądź choroby, mówi o ewentualnych wskazaniach oraz dodatkowych badaniach, które należałoby wykonać oraz, jeżeli zachodzi taka potrzeba, wyznacza  termin kontrolnego badania USG.
  8. Pacjent otrzyma wynik badania oraz zdjęcie, które będzie mogło służyć do określenia ewentualnych zmian w jamie brzusznej w trakcie kolejnej wizyty.

Wszystkich zainteresowanych badaniem USG jamy brzusznej w Warszawie zachęcamy do wizyty w naszym Centrum Medycznym Macromedica. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia dokładne badania oraz stawianie trafnych diagnoz.