Aspekty prawne w medycynie estetycznej – z czym do lekarza a z czym do kosmetyczki?

Aspekty prawne w medycynie estetycznej – z czym do lekarza a z czym do kosmetyczki?

Medycyna estetyczna w dzisiejszych czasach przeżywa renesans. Co raz więcej osób decyduje się na zabiegi poprawiające wygląd, niektóre ze zmian uzyskanych dzięki medycynie estetycznej są niemal niezauważalne, niektóre bywają całkiem radykalne. Bez względu na poziom zaawansowania zabiegu pamiętaj, że nawet te najprostsze mogą być obarczone ryzykiem powikłań.

Dziś coraz większą uwagę przywiązujemy do wyglądu.  Kult zdrowego stylu życia, szczupłej, wysportowanej sylwetki czy idealnej urody jest widoczny w każdym aspekcie życia. Programy telewizyjne, reklamy kosmetyków, siłowni czy zabiegów kosmetycznych przypominają nam ciągle o tym jak ważny jest nasz wygląd.

Czy wszystkie zabiegi powinny być wykonane przez lekarza?

Mimo, że w naszej Klinice nie świadczymy usług medycyny estetycznej, to tym, co liczy się dla nas najbardziej, jest dobro naszych Pacjentów. Nasi lekarze mają doświadczenie w szerokim obszarze. Dlatego uznaliśmy, że wartym uwagi wątkiem, jest rosnąca w popularność dziedzina zabiegów estetycznych. Uznaliśmy, że warto podzielić się z Tobą posiadaną przez nas wiedzą w tym obszarze i pokazać różnice, pomiędzy zabiegami wykonywanymi przez dermatologa lub chirurga, a tymi, które możesz wykonać w salonie kosmetycznym.

Pamiętaj, aby przede wszystkich zachować rozsądek we wszystkich aspektach. Jeśli uważasz, że Twoja uroda wymaga poprawek, przemyśl zawsze dobrze swoją decyzję i weź pod uwagę wszystkie skutki, jakie mogą być związane z wykonaniem zabiegów medycyny estetycznej. Niezależnie od tego, czy są to inwazyjne zabiegi chirurgiczne, czy mniej inwazyjne zabiegi dermatologiczne lub kosmetyczne.

Masz duży pieprzyk na nosie i chcesz go usunąć? A może marzysz o delikatnym powiększeniu ust lub wypełnieniu zmarszczek? Przede wszystkim, w pierwszej kolejności zawsze skonsultuj się z lekarzem. W przypadku zmian skórnych wskazana jest w pierwszej kolejności wizyta u dermatologa. To on powinien zbadać Twoje znamiona czy zmiany skórne i wydać swoją opinię.

Jakikolwiek zabieg estetyczny wymaga zbadania pacjenta, postawienia diagnozy, wyboru sposobu terapii, leczenia powikłań, bo te również się zdarzają. Dopiero wtedy jest to pełna usługa. Z tą tezą zgadza się również prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Zabiegi kosmetyczne takie, jak wypełnienie zmarszczek, również powinny być skonsultowane ze specjalistą. Najczęstszymi, negatywnymi skutkami  źle przeprowadzonych zabiegów, mogą być reakcje alergiczne, martwica tkanek czy infekcja.

Niestety, jak podaje Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, coraz więcej osób odczuwa negatywne skutki zabiegów wykonywanych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji. Aby temu zapobiec z pomocą przychodzi Ministerstwo Zdrowia, dlatego zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających. Muszą one być zdefiniowane wprost jako świadczenia zdrowotne i wykonywane przez lekarzy – podkreślają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkich zapisów w ustawie o zawodzie lekarza – Oprócz tych wszystkich celów, jakie ma lekarz, czyli leczenie, prewencja, powinna być również wzmianka o działaniach mających na celu poprawienie jakości życia, rozumianej jako poprawa estetyki i funkcjonowania organizmu. To pozwoliłoby uciąć raz na zawsze spory, czy zabiegi estetyczne to leczenie, czy nie. Tam, gdzie podaje się lek, gdzie stosowana jest jakaś terapia i istnieje ryzyko, mogą się tym zajmować tylko wykwalifikowani lekarze.

Ważnym aspektem wykonywania zabiegów medycyny estetycznej jest też fakt, że lekarze wykonują takie zabiegi w warunkach przystosowanych do udzielenia pierwszej pomocy, dzięki czemu nawet w przypadku jakichkolwiek powikłań, lekarz będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki jeśli wystąpi na przykład reakcja alergiczna organizmu.

Najważniejsza jest przede wszystkim rozwaga pacjenta, pamiętaj zatem, aby decydując się na zabieg medycyny estetycznej, dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego miejsca do wykonania usługi.

Treści zawarte na naszym blogu, choć są weryfikowane przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.