Czym jest choroba Hashimoto i z czym się wiąże?

Czym jest choroba Hashimoto i z czym się wiąże?

O chorobie Hashimoto można usłyszeć z różnych źródeł. Jednak ilość informacji jest albo zbyt mała, aby w pełni zobrazować sobie wszystkie jej aspekty albo zbyt duża, aby poukładać je w jedną całość. Jeżeli wyniki badań hormonalnych wykazały u Ciebie przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto – nie wpadaj w panikę.

Czym jest Hashimoto? Jak się objawia i jak ją zdiagnozować? Choć naturalnie wyniki badań musisz omówić ze swoim lekarzem, to my postaramy się przybliżyć Ci przyczyny występowania Hashimoto oraz jej skutki.

Czym jest choroba Hashimoto?

To tzw. przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że w tarczycy zachodzi nieprawidłowy proces produkcji przeciwciał, co w efekcie powoduje, że zamiast chronić tarczycę, zaczynają ją atakować.

Jakie są przyczyny występowania choroby Hashimoto?

Jednoznaczne przyczyny choroby nie zostały określone. Wyodrębniono jednak czynniki, które mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Jedną z głównych, są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w Twojej bliskiej rodzinie występowała choroba Hashimoto, powinnaś regularnie wykonywać badania hormonalne i z całą pewnością, raz na jakiś czas odwiedzić endokrynologa. Kolejnym, często wymienianym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby jest przewlekły stres.

Objawy choroby Hashimoto

Podobnie, jak w większości chorób autoimmunologicznych, objawy zespołu Hashimoto mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Można je jednak pogrupować i ustalić, które z nich mogą świadczyć o chorobie i skłonić do konsultacji endokrynologicznej oraz rozszerzenia diagnostyki w kierunku przewlekłego limfocytowego zapalenie tarczycy.

Należą do nich:

 • Stałe uczucie zimna
 • Częste zmęczenie i senność
 • Stany depresyjne
 • Kłopoty z pamięcią
 • Skoki wagi
 • Zaburzona perystaltyka jelit
 • Suche i łamliwe włosy
 • Bladość skóry
 • Kłopoty z płodnością i nieregularne miesiączki
 • Niedokrwistość
 • Podwyższony cholesterol

Pamiętaj jednak, że rozwój Hashimoto może być stopniowy i długotrwały. Wraz z postępowaniem choroby, objawy mogą się nasilać lub pojawiać się kolejne symptomy.

Diagnostyka i leczenie zespołu Hashimoto

Przy podejrzeniu choroby Hashimoto musisz udać się do endokrynologa. Na podstawie opisanych przez Ciebie objawów i wątpliwości, lekarz podejmie decyzję o tym, jaką dalszą diagnostykę wykonać. Zwykle są to badania na poziom hormonu TSH i pozostałych hormonów tarczycy. Po otrzymaniu wyników określających stężenie każdego z nich, endokrynolog podejmie decyzję o sposobie leczenia. W przypadku choroby Hashimoto, leki regulujące poziom hormonów trzeba przyjmować na stałe.

Minimalizowanie skutków choroby, to jednak nie tylko regularne przyjmowanie odpowiednio dobranych leków. To także tryb życia oraz codzienna dieta. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: „Dieta bezglutenowa – kiedy i dla kogo?”

Treści zawarte na naszym blogu, choć są weryfikowane przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.