Badacze z Uniwersytetu Durham są zdania, że dziecko przychodzi na świat z umiejętnością płakania, bo doskonali ją już w łonie matki. Naukowcy za pomocą szczegółowego badania USG dowiedli, że nienarodzone dziecko marszczy nosek i drży mu dolna warga.
Dziecko, od samego początku prenatalnego etapu życia, jest odrębnym bytem, indywidualną osobowością. Niezwykle ważne jest aby już na tym etapie nawiązywać z nim więź, uczyć się jego potrzeb i zaspokajania ich.
Od zarodka po świadomość
Może być to zadziwiające ale małe dziecko, już w brzuchu mamy prowadzi bardzo aktywny tryb życia. Słyszy, widzi i czuje. Pomimo, że możesz nie czuć jeszcze jego ruchów to maleństwo zdecydowanie nie wiedzie statycznego trybu początku swojego życia. Rusza rękami i nogami, garbi się, prostuje, robi miny, zaciska rączki. Pozwala mu to na kształcenie funkcji narządów potrzebnych do życia w zewnętrznym środowisku (trening mięśniowy, ćwiczenia przygotowujące do późniejszego ssania). Pierwszym zmysłem, który rozwija się u dziecka jest zmysł dotyku.
Dzieje się to równolegle z pierwszymi ruchami, czyli w 7. – 8. tygodniu od poczęcia. Początkowo wrażliwe są jedynie usta, ale wkrótce dołączają do nich także policzki i czoło. Dziecięce dłonie zaczynają reagować na dotyk już około 11. tygodnia.
Życie prenatalne – to eksplozja zmian. Okres, którego istotą jest ogromne, nigdy potem nie spotykane tempo rozwoju.
Rozwój świadomości w życiu prenatalnym
W ciągu życia prenatalnego wykształcają się nie tylko narządy i system nerwowy, ale także powstaje zalążkowa świadomość, kształtuje się struktura osobowości człowieka, tworzą się również biologiczne uwarunkowania do kształtowania się niektórych aspektów osobowości. Na tym też etapie życia mają początki procesy uczenia się i zapamiętywania, jak również możliwości przejawiania stanów emocjonalnych. Dziecko w łonie matki przeżywa razem z nią uczucia radości, smutku, niepokoju i lęku. Zmysły u dziecka wykształcają się według kolejności: dotyk, zapach, smak, zmysł równowagi i wzrok. Już u 4 miesięcznego dziecka można zauważyć reakcję na dźwięki, a 6 miesięczny maluch może też już preferować swoje ulubione melodie. Dzieci, nawet w późniejszym okresie, reagują na głos matki i odgłos bicia jej serca (uspokojeniem lub niepokojem, jeśli np. odgłos bicia serca jest zwolniony lub przyspieszony). Niezwykle ciekawym doznaniem w czasie ciąży jest czkawka nienarodzonego dziecka. Mama odczuwa ją jako rytmiczne ruchy, a samo zjawisko zobaczyć można w badaniu USG lub na zapisie KTG.
Czas spędzony w brzuchu mamy jest dla dziecka okresem intensywnej nauki, którą później wykorzystywać będzie w świecie zewnętrznym.
Treści zawarte na naszym blogu, choć są weryfikowane przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.