Bolesne miesiączkowanie. Jak przetrwać?

Bolesne miesiączkowanie. Jak przetrwać?

Tylko jedna na cztery kobiety nie odczuwa bólu podczas miesiączki. Reszta cierpi z powodu bólu brzucha, choć nie jest to jedyna dolegliwość, jaka co miesiąc towarzyszy w czasie menstruacji.

Źródło bólu

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, skąd bierze się ból. Otóż jego przyczyną są zbyt mocne skurcze macicy lub ich częstotliwość jest zbyt duża. Obolałość nie jest jedyną dolegliwością – mogą jeszcze występować nudności, wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu. Ból może również promieniować na kręgosłup.

Wizyta u lekarza

Gdy dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie (chodzenie do szkoły, pracy, ćwiczenia fizyczne) należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz ginekolog powinien także reagować wtedy, gdy miesiączka pojawia się częściej niż co 21 dni, lub gdy czas jej trwania jest dłuższy niż 10 dni.

Walka z bólem

Niezależnie od tego, czy ginekolog widział pacjentkę, czy jej dolegliwości nie są na tyle poważne, że wymagają konsultacji specjalistycznej, jest wiele domowych sposobów radzenia sobie w trudnych, comiesięcznych dniach. Oprócz tabletek przeciwbólowych można stosować zioła i preparaty rozkurczowe – wyciąg z korzenia kozłka, melisa, dziurawiec, rumianek, szyszki chmielu. Pomocne również okazują się miejscowe okłady – chłodzące lub ogrzewające, a także delikatny masaż podbrzusza. Należy pamiętać o tym, że kofeina powoduje wzmożenie skurczów macicy, dlatego zaleca się odstawienie kawy w czasie miesiączkowania. Ginekolog może również przepisać nisko hormonalne środki antykoncepcyjne, które znacznie łagodzą lub zupełnie eliminują ból.