Choroby tarczycy w czasie ciąży

Choroby tarczycy w czasie ciąży

Nieleczone choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność czy zapalenie) są niebezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. Dlatego przed zajściem w ciążę warto jest przebadać również tarczycę.

Za co odpowiada tarczyca?

Jest to gruczoł zlokalizowany na szyi. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest jod. Tarczyca wytwarza i wydziela do krwi hormony: trójjodotyroninę i tyroksynę. Ich zadaniem jest sterować przemianą materii w narządach i tkankach organizmu. Hormony tarczycowe pełnią ważną rolę w pracy układu pokarmowego, serca, mięśni oraz układu nerwowego.

Tarczyca a ciąża

Hormony produkowane przez tarczycę są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Regulują wzrost tkanek i powstanie niektórych enzymów. Pobudzają również dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. U kobiet zmagających się z niedoczynnością tarczycy występuje znacznie wyższe ryzyko wad rozwojowych płodu. Mogą pojawić się także wady układu kostnego u dziecka, przedwczesne odklejenie się łożyska, a nawet może dojść do poronienia. Nasilona niedoczynność może także utrudniać zajście w ciążę. Z kolei nadczynność może powodować nadciśnienie, stan  przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym.

Objawy

W czasie ciąży objawy związane ze złym funkcjonowaniem tarczycy do złudzenia przypominają zwykłe dolegliwości, z którymi zmaga się ciężarna kobieta. Niedoczynność spowalnia przemianę materii, obniża tętno i temperaturę ciała. Tarczyca powiększa się, tworząc charakterystyczne wole. Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy czuje się senna, osłabiona, przybiera na wadze, ma problemy z koncentracją, a jej popęd płciowy jest zmniejszony. Przy nadczynności przemiana materii jest znacznie przyspieszona, co wywołuje wyższą temperaturę ciała. Takiej kobiecie stale jest ciepło. Charakterystycznym objawem jest także drażliwość.

Badania i leczenie

Badania w kierunku tarczycy polegają na zmierzeniu poziomu TSH we krwi. Jednak w przypadku ciężarnych kobiet jest to niewystarczające. Endokrynolog powinien zbadać także stężenie fT3 i fT4 (tak zwane wolne frakcje hormonów). O problemach z tarczycą powinien również wiedzieć lekarz prowadzący ciążę.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica