Prowadzenie pojazdów w czasie ciąży

Prowadzenie pojazdów w czasie ciąży

Prowadzenie pojazdów przez ciężarne kobiety może budzić kontrowersje. Również same kobiety boją się wsiąść za kierownicę. Skąd biorą się te lęki i czy są zasadne? Jak jeździć bezpiecznie, nie tylko jako kierowca, ale również jako pasażer?

Ciężarna kobieta za kierownicą

Ciąża to nie choroba i nie powinna utrudniać kobiecie codziennego funkcjonowania, w tym także jazdy samochodem. Wiele osób zastanawia się, czy należy zapinać pasy, czy są one bezpieczne dla rozwijającego się w brzuchu płodu, czy należy wyłączyć poduszki powietrzne, aby siła uderzeniowa nie spowodowała poronienia? Te wszystkie pytania nurtują przyszłe mamy oraz ich rodziny.

Prowadzenie pojazdów w czasie ciąży

Do połowy drugiego trymestru (a więc w okolicach 19-20. tygodnia ciąży) nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodów. Specjaliści zapewniają, że pasy bezpieczeństwa leżą idealnie na miednicy, nie szkodząc płodowi. Jednak bardziej zaawansowana ciąża staje się już problemem. Duży brzuch utrudnia prawidłowe zapinanie pasów i krępuje ruchy za kierownicą.

Ciąża zgodnie z prawem

Mało która kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że według prawa ciężarne mogą jeździć bez pasów bezpieczeństwa. Gdy jednak decydują się na bezpieczną jazdę, mogą skorzystać ze specjalnych adapterów dla ciężarnych. Są również zasady zapinania, zgodnie z którymi należy postępować – pas musi być przełożony pod brzuchem, nieskręcony w żadną stronę. Wspomniany wcześniej adapter ułatwi utrzymanie pasa poniżej brzucha. Co więcej – podczas wypadku samochodowego adapter kieruje siłę uderzenia nie na brzuch, ale biodra. Koszt takiego udogodnienia waha się między 140 a 180 zł. Nie zaszkodzi również spytać lekarza prowadzącego ciążę, czy ten nie widzi przeciwwskazań.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica