Kontrolowanie owulacji

Kontrolowanie owulacji

Kobiety cierpiące na bezpłodność lub podejrzewające ją, powinny zrobić badania, których zadaniem jest monitorowanie owulacji. Celem tych badań jest ustalenie, czy rozwój pęcherzyka Graafa jest prawidłowy, czy dochodzi do owulacji, a jeśli tak, to w którym momencie. Dzięki temu badaniu możliwe jest wskazanie przybliżonego terminu jajeczkowania, co ułatwia podjęcie decyzji o poczęciu dziecka.

Jak wyglądają badania na płodność?

Lekarz ginekolog wykonuje szereg badań, które mają służyć monitorowaniu owulacji. Używa do tego ultrasonograficznej głowicy dopochwowej i w równych odstępach czasu powtarza tę czynność. Pierwsze badanie USG powinno przypaść na początku cyklu (między 5 a 8 dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki).

Kolejne wizyty u ginekologa

 

Monitorowania owulacji nie da się ograniczyć do jednej wizyty. Konieczne są następne konsultacje, w czasie których lekarz będzie obserwował:

 • wzrastanie pęcherzyka Graafa, wszelkie nieprawidłowości, choćby takie jak zmniejszenie jego rozmiaru, zapadnięcie ścian lub pojawienie się płynu pęcherzykowego w okolicy jajnika
 • przemiany błony śluzowej macicy
 • przemiany zachodzące w kanale szyjki

Obserwacje owulacji

Kobieta wykonująca takie badania musi być pod kontrolą ginekologa. Obserwacje trwają do momentu pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Pozwala to ocenić, czy rozpoczęły się już dni płodne. Ginekolog może także zlecić badanie krwi, które wykaże poziom hormonów w organizmie.

Leczenie niepłodności

Jeśli przeprowadzone badania wykażą nieprawidłowości (pęcherzyki nie osiągają odpowiedniego rozmiaru), lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Najczęściej przepisywane są przez niego leki wspomagające rozwój pęcherzyka. Jednak są też inne przyczyny braku jajeczkowania. Należą do nich:

 • zespół policystycznych jajników
 • choroby przysadki i podwzgórza
 • otyłość
 • niedowaga
 • nadmiar prolaktyny lub zaburzenia hormonalne

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica