Nietrzymanie moczu w ciąży – jego skutki i przyczyny

Nietrzymanie moczu w ciąży – jego skutki i przyczyny

Gdy test ciążowy wskazuje dwie kreski, masz już pewność, że od tej pory, w Twoim życiu wiele się zmieni. Niezależnie od tego, czy planowałaś zajście w ciążę, czy był to element zaskoczenia, faktem pozostaje, że powinnaś przygotować się odpowiednio do tego wyjątkowego okresu i dowiedzieć się, jak Twoje ciało może reagować na rozwijające się w brzuchu dziecko.

Jedną z powszechnych przypadłości kobiet w ciąży, zwłaszcza w końcowym jej okresie, czyli w trzecim trymestrze, jest ciążowe nietrzymanie moczu. Sprawdź jak reagować, gdy zauważysz u siebie objawy nietrzymania moczu i z czym wiąże się ta dolegliwość.

Geneza i przyczyny ciążowego nietrzymania moczu

Mimo, że ciąża nie jest chorobą, to organizm kobiety może reagować różnie na jej obecność. Zależy to od wielu czynników i uwarunkowań. W czasie ciąży Twoje ciało się zmienia nie tylko wizualnie, ale zmianom ulegają również zachodzące w nim procesy chemiczne. Wszystko po to, aby Twoje ciało mogło teraz pracować za dwoje i było w stanie dostarczać odpowiednią ilość energii zarówno Tobie, jak i dziecku.

Ciąża ma swoje pozytywne, ale też niezbyt przyjemne konsekwencje. Te drugie nie zawsze muszą się pojawić. Warto mieć jednak świadomość o możliwości ich wystąpienia i wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Jedną z takich konsekwencji może być właśnie ciążowe nietrzymanie moczu

W wyniku wzrostu płodu i macicy dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy. dodatkowo, przestrzeń w Twojej jamie brzusznej ograniczają także wody płodowe i łożysko. Mimo, że brzuch ciężarnej kobiety staje się większy i dopasowany do rozmiarów malucha znajdującego się wewnątrz, to możliwości przestrzenne są nadal ograniczone. Kolejnym czynnikiem, który może obniżać zdolność do utrzymywania moczu, są hormony odpowiedzialne za rozluźnianie mięśni dna macicy. Dlatego też, upustu moczu w mniejszych lub większych ilościach, możesz doświadczać nawet podczas pozornie niewielkiego wysiłku.

Ciążowe nietrzymanie moczu występuje zwykle w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko jest już duże, a macica coraz bardziej się obniża. Nie jest to jednak regułą i nietrzymania moczu możesz doświadczyć również we wcześniejszym okresie ciąży.

Jak leczyć ciążowe nietrzymanie moczu?

Niezależnie od tego w którym okresie ciąży wystąpiły objawy nietrzymania moczu, warto skonsultować to z ginekologiem prowadzącym ciążę. Podpowie on jak możesz minimalizować skutki dolegliwości. Ciążowe nietrzymanie moczu zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego. Może jednak utrzymać się również po porodzie. Wówczas Twój lekarz zaleci odpowiednią ścieżkę postępowania.

Jak zapobiegać wystąpieniu ciążowego nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu w czasie ciąży, oprócz ucisku na pęcherz, wynika także z rozluźnionych mięśni dna macicy. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, od początku ciąży możesz pracować nad wzmocnieniem wspomnianych mięśni. Po konkretny plan ćwiczeń mięśni Kegla powinnaś zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który znając przebieg Twojej ciąży i Twój stan zdrowia, doradzi w jaki sposób i w jakiej częstotliwości powinnaś wykonywać ćwiczenia.

Treści zawarte na naszym blogu, choć są weryfikowane przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.